ComplexHouse
ComplexHouse
Domy prefabrykowane - Przekonaj się, czym są domy modułowe, jakie są ich korzyść, jak się je wykonuje i jak postawić je w tydzień!

Domy prefabrykowane - Przekonaj się, czym są domy modułowe, jakie są ich korzyść, jak się je wykonuje i jak postawić je w tydzień!

Postawienie własnego domu to marzenie wielu osób. Dzięki domom modułowym możemy spełnić je nawet w ciągu kilku dni, co w porównaniu z tradycyjnym budownictwem jest bardzo kuszące. W tym tekście prezentujemy najważniejsze informacje o domach modułowych — prefabrykowanych, które są wytwarzane w fabryce na linii montażowej, a następnie składane na naszej działce. Coraz więcej firm oferujących takie usługi i osób zainteresowanych nimi najlepiej świadczą o wielu korzyściach takich domów. Czym zatem są, jak się je tworzy, jakie rodzaje mamy do wyboru i czy warto z nich korzystać? Szczegóły poniżej.

Czym są domy prefabrykowane?

Domy prefabrykowane to domy, które powstają w fabryce w częściach, a następnie są one, w takiej formie transportowane na naszą działkę i tam składane. Pod sformułowaniem domów prefabrykowanych kryje się wiele różnego rodzaju domów. Mogą być to domy składane z prefabrykatów w postaci ścian, dachu itp. ale mogą być to też domy gotowe czy domy zestawiane z kwadratowych gotowych modułów dołączanych do siebie. Cechą charakterystyczną dla domów prefabrykowanych jest to, że powstają w fabryce, a złożenie ich na naszej działce zajmuje przeważnie kilka dni. Na rynku istnieje wiele różnego rodzaju firm oferujących różne rodzaje domów prefabrykowanych. Dzięki temu mamy duży wybór i wiele opcji, z których możemy skorzystać. Domy takie kosztować mogą porównywalne ceny do domów budowanych tradycyjnymi sposobami lub mogą być nieco droższe od tradycyjnych konstrukcji. Zamawiając taki dom, kupujemy go jako produkt od firmy, na który przeważnie przysługuje wieloletnia gwarancja. Nie musimy również w wielu przypadkach zgodnie z charakterystyką domu i obecnych przepisów posiadać pozwoleń na budowę i wyrabiać dokumentacji, która jest niezbędna przy tradycyjnej budowie, gdyż kupujemy gotowy produkt, a nie prowadzimy prace budowlane. Domy prefabrykowane mogą służyć za domy całoroczne, ale też i letniskowe.

Jak przebiega proces tworzenia / zamawiania domu?

Proces stawania domu prefabrykowanego zaczyna się od wyboru konkretnej firmy i wizycie w niej. Podczas składania zamówienia ustalimy wszystkie szczegóły techniczne, projektowe itp. Możemy ustalić je samodzielnie lub z pomocą doświadczonych doradców firmowych. Często można też skorzystać z opcji niespersonalizowanych, których każda firma ma kilka w zanadrzu. Następnie podpisywana jest umowa na wykonanie, opłacane zlecenie a dom zaczyna być tworzony dla nas. W drugim etapie w fabryce są tworzone, dostosowywane i kompletowane poszczególne moduły czy prefabrykaty. Proces ten trwać może od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy w zależności od rodzaju domu, firmy czy opcji. Na linii montażowej są uwzględniane nasze preferencje, a konkretne części domu są tworzone. Gdy dom został już skompletowany “w częściach” rozpoczyna się proces jego stawania.

Montaż domu na działce w 5 dni!

Jednym z najbardziej widowiskowych i efektownych elementów “budowy” a właściwie zamawiania domu prefabrykowanego jest jego montaż na działce budowlanej. Cały proces polega na tym, iż firma przywozi na naszą działkę poszczególne elementy — moduły domu. Są one gotowe i wykończone w zależności od danej opcji. Mogą być to np. gotowe pomieszczenia zabudowane takie jak kuchnia czy łazienka. W niektórych opcjach będą to po prostu gotowe prefabrykaty w postaci ścian czy gotowego dachu. Niezależnie jednak od szczegółów gotowe elementy domu są przywożone oraz składne na działce jak “klocki lego”. Cały proces tworzenia domu może trwać od 2-3 dni do kilkunastu. Będzie on zależny od wielkości domu, jego rodzaju, firmy, lokalizacji czy warunków.
 
Jako właściciele musimy zapewnić na własnej działce jedynie miejsce na jego postawienie. Niektóre firmy będą wymagały od nas stworzenia np. fundamentów, a niektóre wykonają go same, podczas gdy nasz dom będzie produkowany w fabryce. Dom postawiony w taki sposób, jest w stanie zamkniętym i gotowym do użytkowania. Kwestią różną w zależności od oferty pozostaje jedynie wnętrze. Czasami, jeśli jest ono gotowe, dom może być zamieszkany nawet tego samego dnia po złożeniu, a czasami będziemy musieli przeprowadzić jego wykańczane wewnętrzne. Daje to duże pole do manewru, zarówno pod względem finansowym np. obniżając koszty do minimum lub pod względem estetyki, kiedy chcemy, aby dom miał już zaprojektowane wnętrze.

Korzyści i zalety domów prefabrykowanych

Domy prefabrykowane mają wiele zalet. Pierwszą taką jest ta związana z jego montażem. Złożenie domu z modułów na działce nie pozostawia po sobie praktycznie żadnego śladu. Nie degraduje też środowiska czy samej działki, która po tradycyjnej budowie musi zostać stworzona na nowo. Oprócz szybkiego komfortowego montażu nie musimy również samodzielnie wyszukiwać fachowców na rynku — co jest obecnie bardzo trudne i samodzielnie pilnować przebiegu budowy. Dzięki temu nie musimy mierzyć się też z dodatkowymi nieprzewidzianymi kosztami czy sytuacjami. Dom zakupiony w firmie jest kupowany jako produkt ze wszystkimi tego przymiotami. W ten sposób postawimy go jak ozdobę ogrodową bez konieczności przeprowadzania całego procesu budowy. Dom taki ma również przeważnie wieloletnią gwarancję, która jest bardzo dużym plusem. Wykonywane moduły w fabryce są wykonywane według ściśle określonych standardów, które muszą być odpowiednie przy produkcji na masową skalę, co też wpływa na jakość takiego domu. Domy prefabrykowane to również szerokie możliwości aranżacji, wyboru stylów itp. co szczególnie przypadnie do gustu osobom przykładający dużą wagę do tego elementu.

Kiedy warto wybrać domy modułowe?

Domy modułowe z pewnością warto wybrać w kilku przypadkach. Pierwszym z nich będzie sytuacja, gdy nie znamy się na budownictwie oraz nie mamy możliwości przeprowadzenia typowej budowy. Sytuacją taką będzie np. chęć szybkiego postawienia domu czy obawa o ostateczny efekt, jeśli nie możemy kontrolować firmy budowlanej i nie mamy nikogo, kto będzie mógł nam pomóc. Wybór domu modułowego jest warty zastanowienia, jeśli posiadamy małe działki lub trudno położone, co skomplikowałoby tradycyjną budowę. Ta opcja jest też idealna dla osób, które mają określony budżet i nie mogą pozwolić sobie na jego przekroczenie. Stawienie domu w ten sposób jest możliwe, jeśli samodzielnie nie mamy czasu, chęci lub prowadzimy intensywny tryb życia, który nie pozwala nam na prowadzenie tradycyjnej budowy własnego domu. Opcje domów modułowych warto też wybierać, kiedy zależy nam na czasie, gdyż musimy wyprowadzić się z obecnej lokalizacji czy chcemy jak najszybciej zamieszkać we własnym domu z rodziną.
autor: DomPokazowy.pl
źródło: DomPokazowy.pl
Oceń:
Podziel się:
West Village Rzeszów
Zobacz także
Odbiór domu – niezbędne formalności i dokumenty

Odbiór domu – niezbędne formalności i dokumenty

Budowa skończona. Już za chwilę będzie można wprowadzić się do wymarzonego domu. Ale zanim to nastąpi ...

Remont domu tańszy o kilka tysięcy!

Remont domu tańszy o kilka tysięcy!

Jesień i zima 2013 to ostatnia szansa, aby wykorzystać korzystne dla inwestorów prawo ws zwrotu VAT za zakupione materiały budowlane. Do odzyskania jest nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych !

Na rynek wyruszyła „Solidna Ekipa”

Na rynek wyruszyła „Solidna Ekipa”

Lafarge, wiodący producent materiałów budowlanych, wprowadził na polski rynek innowacyjne rozwiązanie zwane "Solidna Ekipa", w skrócie Solek, przeznaczone dla klientów indywidualnych. Jest to kompleksowa usługa polegająca na dostarczaniu materiałów wraz z wykonawstwem.

Schody - systemy SOPRO

Schody - systemy SOPRO

Wchodząc do większości obiektów pierwszym elementem konstrukcyjnym, na który natrafiamy, są schody.

Ażurowy kompostownik ogrodowy.

Ażurowy kompostownik ogrodowy.

Wiosna to czas na prace ogrodowe. Aby rośliny dobrze rosły, należy zapewnić im nawożenie. Prostym i tanim sposobem na uzyskanie naturalnego nawozu jest kompostowanie. Zbudowany własnoręcznie kompostownik zapewni nawozowi odpowiednie składowanie, zabezpieczając go przed wiatrem i wysuszeniem.

Krok po kroku
Gruntowanie powierzchni

Gruntowanie powierzchni

Gruntowanie powierzchni ma znaczenie, obniża chłonność i ogranicza koszty. To nic trudnego...

Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Galerie & filmy
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl

Prezentacja montażu dekoracyjnych płyt betonowych na ścianie w kilku prostych krokach.

Montaż systemu kominowego CJ Blok
Montaż systemu kominowego CJ Blok

Film instruktażowy dotyczący montażu systemu kominowego ceramicznego suchy standard SKC-C (s) CJ Blok

Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka
Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka

Film instruktażowy pokazujący montaż deski trójwarstwowej na swojej podłodze. System bezklejowy tzw. pływający na zamki typu click. Lub przyklejane do podłoża za pomocą kleju. Dodatkowo pokazane jest jak montować listwy dylatacyjne, listwy przypodłogowe, jak pielęgnować podłogę i jak o nią dbać. Również jak zamontować na ogrzewaniu podłogowym. Zapraszamy do zapoznania się jak montować deskę barlinecką by nasza podłoga była idealna.

Instalacja ogrzewania podłogowego
Instalacja ogrzewania podłogowego

Instalacja ogrzewania podłogowego wyposażona w termostatyczną grupę mieszającą GM40 oraz rozdzielacz RZP wyposażony w: przepływomierze, by-pass bezpieczeństwa oraz głowice termoelektryczne połączone z regulatorem temperatury firmy FERRO.

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I
Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Znajdź firmę
branża
województwo
miasto
nazwa firmy