West Village Rzeszów
West Village Rzeszów
Producenci
Sopro
Kreisel
Atlas
Izolbet
schedpol
Stanley
Alpol
Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytania lub wątpliwości, skorzystaj z możliwości zadania pytania bezpośrednio ekspertowi firmy. Gwarantujemy odpowiedź na Twoje pytanie w ciągu klilku dni.

Najważniejszy jest fundament

Najważniejszy jest fundament

Tylko patrzeć, kiedy po długiej i srogiej zimie ruszy sezon budowlany. Jak kraj długi i szeroki, ruszą koparki, z ziemi powoli zaczną wyrastać fundamenty. Dobrze wybudowane gwarantują stateczność domu i bezpieczeństwo jego mieszkańców.

 

fot. Grupa Atlas
Beton z klasą
 
 
Przy budowie domów jednorodzinnych, zarówno niepodpiwniczonych, jak i tych z piwnicami, stosuje się najczęściej fundamenty betonowe lub żelbetowe. Sposób ich posadowienia i wykonania zależy m.in. od warunków geologicznych, takich jak rodzaj gruntu, jego nośność i głębokość przemarzania. W naszym klimacie strefa przemarzania gruntu, w zależności od położenia geograficznego, wynosi od 0,8 do 1,20 m poniżej poziomu terenu. Przepuszczalne piaski dają możliwość płytszego posadowienia ławy, na głębokości nawet 50-60 cm. Zwykle wykonywane są one metodą deskowania, szalunku systemowego (gotowe formy) lub bezpośrednio w gruncie. O sposobie posadowienia i wykonania fundamentów decyduje projektant, w oparciu o wyliczenia konstruktora.
 
 
 
 
 
fot. Grupa Atlas
Ławy fundamentowe wylewane z betonu i zbrojone prętami stalowymi, to rozwiązanie trwałe, gwarantujące odpowiednio mocną podstawę. Zwykle jest to beton klasy B15. Własnoręczne przygotowanie betonu na placu budowy jest tańsze niż zamówienie z cementowni, ale kręcenie go w betoniarce nie gwarantuje utrzymania odpowiednich parametrów. Żeby zminimalizować ryzyko, warto dodać do mieszanki plastyfikatora polepszającego jej właściwości robocze i wytrzymałościowe. Takim plastyfikatorem jest np. Emulsja Budowlana Atlas. Poprawia ona plastyczność i urabialność betonu, umożliwia przyrost wytrzymałości, zmniejsza skurcz betonu i tendencję do spękań. Emulsja poprawia także mrozoodporność i wodoszczelność betonu. Dozuje się ją bezpośrednio do mieszanki betonowej przy końcu mieszania lub do wody zarobowej.
Warto pamiętać, że beton uzyskuje swoje parametry wytrzymałościowe po 28 dniach. Szczególnie w pierwszym okresie trzeba go pielęgnować, tzn. polewać wodą, w przeciwnym razie może popękać.
 
 
 
 
 
 
 
 
fot. Grupa Atlas
Po całkowitym wyschnięciu ław betonowych wznosi się ściany fundamentowe. W budynkach podpiwniczonych są to ściany piwniczne. Wykonuje się je najczęściej z pełnych bloczków betonowych o wymiarach 14 x 25 x 38 cm. Odznaczają się one dużą wytrzymałością na ściskanie oraz niewielką nasiąkliwością. Bloczki muruje się najczęściej na pełne spoiny: poziome o grubości od 10 do 15 mm, pionowe od 10 do 20 mm.
W domach jednorodzinnych podpiwniczonych na murowane ściany piwniczne, oprócz obciążeń pionowych, działają także poziome siły parcia gruntu. Murowane ściany mogą okazać się zbyt słabe, wówczas powinny być one wykonane z wylewanego w szalunkach betonu. Decyzja w tej sprawie należy także do uprawnionego fachowca.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
fot. Grupa Atlas
Zaprawa ważna rzecz
 
Trwałość konstrukcji ściany fundamentowej zapewniają nie tylko dobrej jakości bloczki betonowe, ale i właściwa zaprawa. Przygotowanie jej na placu budowy, często w prymitywnych warunkach, jest pracochłonne, a mieszanie „na oko” poszczególnych składników nie gwarantuje, podobnie jak w przypadku mieszania betonu, powtarzalnej jakości. W tym przypadku korzystniejszym rozwiązaniem jest użycie gotowej suchej zaprawy, w której składniki zostały dobrane we właściwych proporcjach. Przygotowanie zaprawy polega tylko na wymieszaniu z wodą, zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu.
 
[z5]Jedną z takich gotowych mieszanek jest Zaprawa Murarska Atlas. Dobrze nadaje się ona do wznoszenia ścian piwnic i murów fundamentowych. Przygotowanie zaprawy polega na wsypaniu suchej mieszanki do naczynia z odmierzoną ilością wody (proporcje podane są na opakowaniu) i starannym wymieszaniu, aż do otrzymania jednolitej konsystencji. Czynność tę najlepiej wykonać w betoniarce lub za pomocą wiertarki z mieszadłem w przypadku mniejszych prac. Otrzymana w ten sposób zaprawa charakteryzuje się dobrą przyczepnością, wysokim stopniem plastyczności i wytrzymałością M5. Inną istotną jej cechą jest długi okres przydatności do użycia. Zaprawa, po wymieszaniu z wodą, zachowuje swoje właściwości przez 4 godziny, czyli dwa razy dłużej od tradycyjnej zaprawy cementowej.
 
 
fot. Grupa Atlas
Wodzie STOP
Ława i ściany fundamentowe nieustannie narażone są na destrukcyjne oddziaływanie wody gruntowej. Niezbędne zatem jest ich zabezpieczenie. Hydroizolację poziomą wykonujemy na ławie fundamentowej. Najczęściej jest to jedna warstwa papy, która – w przypadku budynku z piwnicą – łączy się z izolacją podłogi. 
Ściany piwnicy można zabezpieczyć przeciwwilgociowo, stosując zaprawę wodoszczelną Atlas Woder S. Przed użyciem tego produktu chłonność ściany należy zredukować emulsją gruntującą Atlas Uni-Grunt. Zaprawę Atlas Woder S nakłada się na uszczelnianą powierzchnię ściany co najmniej w dwóch warstwach – pierwszą zawsze nanosi się pędzlem, kolejną przy pomocy pędzla lub pacy stalowej. Powstałą po związaniu powłokę Atlasa Woder S, po około 2-3 dniach, należy koniecznie zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi. 
Zwykle, całą powierzchnię fundamentowych ścian piwnicznych izoluje się polistyrenem ekstrudowanym XPS lub styropianiem klasy EPS 100-038. Można go przykleić przy pomocy Zaprawy Klejącej Atlas Stopter K-20 lub cementowej zaprawy Atlas Hoter U. Do izolacji fundamentów służy także system dyspersyjny (wodny) Izohan Izobud W. Należą do niego przyjazne środowisku naturalnemu preparaty, wolne od rozpuszczalników organicznych.
 
 
 
 
fot. Grupa Atlas
EXPERT radzi: Precyzyjna robota
 
Piotr Idzikowski
fot. Grupa Atlas
"Wszelkie prace budowlane, w tym szczególnie fundamentowe, należy wykonywać z należytą dokładnością, zgodnie z projektem. Źle wypoziomowany fundament może utrudnić prawidłowe murowanie ścian. Brak dobrze wykonanej izolacji termicznej spowoduje powstanie mostków termicznych, miejsc przez które będzie uciekać ciepło. Warto pamiętać, że izolację cieplną wokół budynku powinno układać się do głębokości 1 m poniżej poziomu gruntu. Przed zasypaniem wykopu, ścianę fundamentową i część ściany piwnicy poniżej poziomu gruntu warto obłożyć folią kubełkową. W przypadku użycia bitumicznych mas uszczelniających, folia kubełkowa nie powinna być stosowana. Pod wpływem nacisku, grunt może nacisnąć miejscowo izolację i ją uszkodzić. Dlatego też dogodnym materiałem do użycia są folie profilowane ze zintegrowaną włókniną filtrującą."
 
 
 
 
 
 
fot. Grupa Atlas






Dodatkowym zabezpieczeniem fundamentów przed niechcianą wodą gruntową jest wykonanie drenażu opaskowego wokół budynku. Umożliwia on odprowadzenie wody gromadzącej się wokół fundamentu.

 

autor: Piotr Idzikowski
źródło: portal-prasowy.pl, Atlas
Oceń:
Podziel się:
ComplexHouse
Zobacz także
Domy prefabrykowane - Przekonaj się, czym są domy modułowe, jakie są ich korzyść, jak się je wykonuje i jak postawić je w tydzień!

Domy prefabrykowane - Przekonaj się, czym są domy modułowe, jakie są ich korzyść, jak się je wykonuje i jak postawić je w tydzień!

Postawienie własnego domu to marzenie wielu osób. Dzięki domom modułowym możemy spełnić je nawet w ciągu kilku dni, co w porównaniu z tradycyjnym budownictwem jest bardzo kuszące. W tym tekście prezentujemy najważniejsze informacje o domach modułowych — prefabrykowanych, które są wytwarzane w fabryce na linii montażowej, a następnie składane na naszej działce. Coraz więcej firm oferujących takie usługi i osób zainteresowanych nimi najlepiej świadczą o wielu korzyściach takich domów. Czym zatem są, jak się je tworzy, jakie rodzaje mamy do wyboru i czy warto z nich korzystać? Szczegóły poniżej.

Odbiór domu – niezbędne formalności i dokumenty

Odbiór domu – niezbędne formalności i dokumenty

Budowa skończona. Już za chwilę będzie można wprowadzić się do wymarzonego domu. Ale zanim to nastąpi ...

Remont domu tańszy o kilka tysięcy!

Remont domu tańszy o kilka tysięcy!

Jesień i zima 2013 to ostatnia szansa, aby wykorzystać korzystne dla inwestorów prawo ws zwrotu VAT za zakupione materiały budowlane. Do odzyskania jest nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych !

Na rynek wyruszyła „Solidna Ekipa”

Na rynek wyruszyła „Solidna Ekipa”

Lafarge, wiodący producent materiałów budowlanych, wprowadził na polski rynek innowacyjne rozwiązanie zwane "Solidna Ekipa", w skrócie Solek, przeznaczone dla klientów indywidualnych. Jest to kompleksowa usługa polegająca na dostarczaniu materiałów wraz z wykonawstwem.

Schody - systemy SOPRO

Schody - systemy SOPRO

Wchodząc do większości obiektów pierwszym elementem konstrukcyjnym, na który natrafiamy, są schody.

Krok po kroku
Gruntowanie powierzchni

Gruntowanie powierzchni

Gruntowanie powierzchni ma znaczenie, obniża chłonność i ogranicza koszty. To nic trudnego...

Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Galerie & filmy
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl

Prezentacja montażu dekoracyjnych płyt betonowych na ścianie w kilku prostych krokach.

Montaż systemu kominowego CJ Blok
Montaż systemu kominowego CJ Blok

Film instruktażowy dotyczący montażu systemu kominowego ceramicznego suchy standard SKC-C (s) CJ Blok

Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka
Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka

Film instruktażowy pokazujący montaż deski trójwarstwowej na swojej podłodze. System bezklejowy tzw. pływający na zamki typu click. Lub przyklejane do podłoża za pomocą kleju. Dodatkowo pokazane jest jak montować listwy dylatacyjne, listwy przypodłogowe, jak pielęgnować podłogę i jak o nią dbać. Również jak zamontować na ogrzewaniu podłogowym. Zapraszamy do zapoznania się jak montować deskę barlinecką by nasza podłoga była idealna.

Instalacja ogrzewania podłogowego
Instalacja ogrzewania podłogowego

Instalacja ogrzewania podłogowego wyposażona w termostatyczną grupę mieszającą GM40 oraz rozdzielacz RZP wyposażony w: przepływomierze, by-pass bezpieczeństwa oraz głowice termoelektryczne połączone z regulatorem temperatury firmy FERRO.

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I
Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Znajdź firmę
branża
województwo
miasto
nazwa firmy