ComplexHouse
ComplexHouse
Producenci
Schüco
Mieszkanie w komfortowym klimacie

Mieszkanie w komfortowym klimacie

Zima to okres, w którym najtrudniej zapewnić komfort przebywania w pomieszczeniach, ze względu na potrzebę ich ogrzewania.

Na komfortowy mikroklimat wpływa nie tylko odpowiednia temperatura pomieszczenia, lecz również wiele innych zmiennych, które mają bezpośredni wpływ na organizm człowieka.

 

Zima to najtrudniejszy czas pod względem zapewnienia odpowiedniego mikroklimatu we wnętrzach, ze względu na niskie temperatury zewnętrzne, słabą emisję światła, ucieczkę ciepła i potrzebę pokrywania strat poprzez ogrzewanie. Pod hasłem „komfortowy mikroklimat” kryje się cała gama czynników, jak temperatura powietrza, średnia temperatury powierzchni ścian, sufitów podłóg i okien, ruch powietrza, jego wilgotność czy doświetlenie. Jako optymalny poziom temperatury powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych podaje się 20°C, jednak wiele mieszkań jest przegrzewanych. Zimne okna oraz nieocieplone ściany wypromieniowują nieprzyjemny chłód, co odczuwamy jako dyskomfort. Najczęstszą reakcją w takich sytuacjach jest dogrzewanie pomieszczeń do wyższych temperatur. W efekcie wilgotność powietrza spada i pojawia się zjawisko wzbijania kurzu. Problemy te pomoże rozwiązać termomodernizacja, polegająca na wstawieniu energooszczędnych okien umożliwiających odpowiednią wentylację pomieszczeń.

Drzwi tarasowe w technologii Schüco PVC

Fot. Schüco

Jak okna wpływają na nasze samopoczucie?
Okna to potencjalnie największe źródło ucieczki ciepła z budynku, generujące nawet 20% strat. Nawet jeśli konstrukcja okien jest szczelna, zimne profile i szyby oddają temperaturę wnętrza do otoczenia, co od strony pomieszczenia odczuwamy jako promieniowanie chłodu. Na rynku są dostępne coraz cieplejsze okna, bazujące na nowych rozwiązaniach konstrukcyjnych umożliwiających lepsze zapobieganie ucieczce ciepła. Dla przykładu w opatentowanych pasywnych oknach w technologii PVC Schüco Alu Inside zastosowano ciągłe, płaskie wzmocnienia aluminiowe zamiast stalowych kształtowników. Refleksyjne powierzchnie odbijają fale podczerwone z powrotem do pomieszczenia. W profilu zastosowano dodatkowe izolatory termiczne, siedem równoległych komór oraz trzypoziomowe uszczelnienia. Takie okno posiada współczynnik przenikania ciepła na poziomie pasywnym Uw ? 0,8 W/m2K. Nawet podczas surowej zimy temperatura na wewnętrznej powierzchni profilu nie spada odczuwalnie poniżej temperatury pomieszczenia. Montaż szczelnych okien często budzi obawy o właściwą wentylację pomieszczeń. Tutaj z pomocą przychodzą ukryte nawiewniki Schüco Vento i mikrowentylacja, w którą są standardowo wyposażane nowoczesne okna PVC, jednak nie tylko. O komfortowy mikroklimat mogą dbać również inteligentne aluminiowe okna sterowane automatycznie.
 
 

Schüco Alu Inside w standardzie pasywnym

Uw≤ 0.8 W/m2K

Fot. Schüco

- Oprócz krótkotrwałego intensywnego wietrzenia pomieszczeń zaleca się również stosowanie mikrowentylacji. Nowoczesne systemy okienne są natomiast wyposażone w specjalne nawiewniki, które samoczynnie regulują przepływ powietrza. Maksimum komfortu dają jednak okucia mechatroniczne połączone z systemami precyzyjnych czujników CO2 i temperatury, które automatycznie uchylają lub zamykają okno w zależności od warunków w pomieszczeniu. Takie rozwiązania są dostępne na przykład w energooszczędnych i pasywnych oknach aluminiowych z serii Schüco AWS – mówi Andrzej Polijaniuk, Dyrektor ds. marketingu i produktu w firmie Schüco International Polska Sp. z o.o.
 
W dobrym świetle
Drugą bardzo ważną funkcją okien jest doprowadzenie odpowiedniej ilości światła dziennego, co ma duże znaczenie szczególnie w okresie zimowym. Długotrwałe przebywanie w zacienionych pomieszczeniach czy przy zimnym, sztucznym oświetleniu może wpływać negatywnie na wzrok i psychikę ludzką. Ciepłe okna PVC mają zazwyczaj stosunkowo szerokie ramy, jednak i tutaj producenci starają się pójść o krok dalej. W oknach z serii Schüco PVC udało się zmniejszyć widoczną szerokość ram okiennych do minimum. Dodatkowo opracowano kształt profilu, na przykład w wersji Corona SI 82 Cava, który sprawia wrażenie znacznie smuklejszego, niż w rzeczywistości. Kupując okno, należy zapytać sprzedawcę dodatkowo o rodzaj zastosowanych przeszkleń. Ciepłe, podwójne a czasem nawet potrójne pakiety szybowe ograniczają przenikanie światła. Ten problem można rozwiązać stosując szyby o odpowiednio wysokim współczynniku przepuszczania światła Lt, podawanym w procentach. Im wyższy procent, tym jaśniejsze będą pomieszczenia. 
 
autor: E.C.H.O. Communications
źródło: Schüco
Oceń:
Podziel się:
ComplexHouse
Zobacz także
Rolety do okien dachowych – jak wybrać te odpowiednie?

Rolety do okien dachowych – jak wybrać te odpowiednie?

Okna dachowe to rozwiązanie niezwykle popularne – sprawdzają się w domach, mieszkaniach na najwyższych kondygnacjach czy chociażby w biurach. Co decyduje o ich tak dużym sukcesie? Przede wszystkim funkcjonalność oraz to, że stanowią źródło naturalnego światła słonecznego, tam, gdzie okna tradycyjne nie zdałyby egzaminu. Zdarza się jednak, że wpuszczają one do pomieszczeń aż za dużo światła, co robić w takiej sytuacji? Kilka rad i wskazów znajdziesz poniżej.

Odbiór domu – niezbędne formalności i dokumenty

Odbiór domu – niezbędne formalności i dokumenty

Budowa skończona. Już za chwilę będzie można wprowadzić się do wymarzonego domu. Ale zanim to nastąpi ...

Remont domu tańszy o kilka tysięcy!

Remont domu tańszy o kilka tysięcy!

Jesień i zima 2013 to ostatnia szansa, aby wykorzystać korzystne dla inwestorów prawo ws zwrotu VAT za zakupione materiały budowlane. Do odzyskania jest nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych !

Rolety podtynkowe – idealne połączenie estetyki z bezpieczeństwem

Rolety podtynkowe – idealne połączenie estetyki z bezpieczeństwem

Wielu z Was, planując budowę domu, rezygnowało z montowania rolet.

Nawiewniki okienne-naturalna wentylacja.

Nawiewniki okienne-naturalna wentylacja.

Nie od dziś wiadomo, że jakość powietrza ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Jednak kiedy posiadamy szczelne okna, możemy mieć problemy z wentylacją mieszkania.

Krok po kroku
Montaż żaluzji i rolet

Montaż żaluzji i rolet

Żaluzje i rolety to idealny sposób na ograniczenie dostępu światła do wnętrz.

Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Galerie & filmy
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl

Prezentacja montażu dekoracyjnych płyt betonowych na ścianie w kilku prostych krokach.

Montaż systemu kominowego CJ Blok
Montaż systemu kominowego CJ Blok

Film instruktażowy dotyczący montażu systemu kominowego ceramicznego suchy standard SKC-C (s) CJ Blok

Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka
Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka

Film instruktażowy pokazujący montaż deski trójwarstwowej na swojej podłodze. System bezklejowy tzw. pływający na zamki typu click. Lub przyklejane do podłoża za pomocą kleju. Dodatkowo pokazane jest jak montować listwy dylatacyjne, listwy przypodłogowe, jak pielęgnować podłogę i jak o nią dbać. Również jak zamontować na ogrzewaniu podłogowym. Zapraszamy do zapoznania się jak montować deskę barlinecką by nasza podłoga była idealna.

Instalacja ogrzewania podłogowego
Instalacja ogrzewania podłogowego

Instalacja ogrzewania podłogowego wyposażona w termostatyczną grupę mieszającą GM40 oraz rozdzielacz RZP wyposażony w: przepływomierze, by-pass bezpieczeństwa oraz głowice termoelektryczne połączone z regulatorem temperatury firmy FERRO.

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I
Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Znajdź firmę
branża
województwo
miasto
nazwa firmy