West Village Rzeszów
West Village Rzeszów
Producenci
roben
crh klinkier
przysucha
Atlas
Wienerberger
Alpol
przyborsk
Izolbet
xella
Kreisel
Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytania lub wątpliwości, skorzystaj z możliwości zadania pytania bezpośrednio ekspertowi firmy. Gwarantujemy odpowiedź na Twoje pytanie w ciągu klilku dni.

Dom murowany

Dom murowany

Ściany murowane znaczy solidne. Mają one chronić mieszkańców przed wieloma czynnikami zewnętrznymi, powinny zatem być wytrzymałe. Warto wiedzieć, z jakich materiałów je wykonać i jakie zastosować zaprawy.

 

Murowanie ścian z cegieł klinkierowych.
Fot. ATLAS
Najważniejsza jest zaprawa
 
Niezależnie od tego, co pojawi się nad ziemią, podstawą zawsze jest solidny fundament. Na ławach fundamentowych buduje się ściany fundamentowe, będące w budynkach podpiwniczonych ścianami piwnicznymi. Tutaj bezsprzecznie króluje ściana murowana. Materiałem, z którego może być ona wykonana, są bloczki betonowe lub cegła ceramiczna pełna. Nie wolno stosować do wznoszenia takich ścian pustaków trocino- i wiórobetonowych, pustaków ceramicznych i bloczków z betonu komórkowego – czyli materiałów chłonących wilgoć.
 
Mur to jednak nie tylko cegła lub gotowy bloczek. To również zaprawa, która powinna trwale zespolić poszczególne elementy „układanki” w jedną, spójną i wytrzymałą całość. Aby dobrze spełniała ona swoje zadania, powinna odznaczać się wysoką wytrzymałością i niską nasiąkliwością, a nade wszystko łatwą obrabialnością, dzięki której będzie możliwe właściwe wypełnienie spoin i prawidłowe związanie.
 
 
 
 
 
 
 
 
Murowanie ścian z cegieł klinkierowych.
Fot. ATLAS
Przede wszystkim prostota
 
Najprostszym sposobem jest zastosowanie gotowej suchej zaprawy, której ostateczne przygotowanie polega na dodaniu wody w odpowiednich proporcjach. Jedną z takich gotowych mieszanek jest Zaprawa Murarska Atlas. Jest to mieszanina cementu i kruszywa kwarcowego wraz z dodatkami uszlachetniającymi – plastyfikującymi i napowietrzającymi. Zaprawa charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na ściskanie (kategoria M5), znakomitą przyczepnością i wysoką plastycznością. Z uwagi na swój skład i cechy, dobrze nadaje się do wznoszenia ścian piwnic i murów fundamentowych. Inną istotną jej cechą jest długi okres przydatności do użycia. Zaprawa, po wymieszaniu z wodą, zachowuje swoje właściwości przez 4 godziny.
Zaprawę należy nakładać kielnią równomiernie. Zarówno spoiny poziome, jak i pionowe powinny być dokładnie wypełnione zaprawą. W ścianach, przewidzianych do tynkowania, należy pozostawić niewypełnioną spoinę (na głębokość 5-10 mm) przy zewnętrznych licach. Grubość spoiny powinna być równomierna dla całej warstwy i wynosić od 6 do 40 mm.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Murowanie ścian z pustaków ceramicznych.
Fot. ATLAS 
Ściany z bloczków
 
Popularnym materiałem, wykorzystywanym do wznoszenia ścian, są elementy drobnowymiarowe, takie jak beton komórkowy, bloczki silikatowe itp. Łączą one w sobie cechy materiału konstrukcyjnego i termoizolacyjnego. Aby jednak dobrze wykorzystać tę drugą właściwość, należy wyeliminować możliwość pojawienia się mostków termicznych, pojawiających się w miejscach spoin. Aby ich uniknąć, trzeba maksymalnie zredukować grubość spoiny między bloczkami. Taką możliwość dają zaprawy Atlas KB-15 do betonu komórkowego oraz Atlas Silmur M-10 i Atlas Silmur M-15 do elementów silikatowych.
 
Zaprawy te dają możliwość uzyskania spoin o grubości 2-3 mm. Jest to więc grubość zupełnie nieistotna przy obliczaniu strat ciepła, uciekającego przez przegrodę. Zaprawy są łatwe i wygodne w użyciu, charakteryzują się bardzo dobrą urabialnością,
plastycznością i wysoką przyczepnością, są wytrzymałe na ściskanie.
 
 
 
 
 
EKSPERT RADZI
Piotr Idzikowski, GRUPA ATLAS
 
Mur z klinkieru
 
Cegła klinkierowa to materiał trwały i odporny na warunki atmosferyczne, takie jak mróz, korozja chemiczna i biologiczna. Posiada też niewątpliwe zalety estetyczne, a dzięki bogatej gamie kolorystycznej jest w stanie zadowolić najbardziej wybrednych inwestorów. Jednak by efekt był właściwy, należy przede wszystkim prawidłowo dobrać zaprawę murarską. Odpowiednią zaprawą jest na przykład Zaprawa Murarska Do Klinkieru Atlas. Zawiera ona tras – minerał pochodzenia wulkanicznego, który ogranicza możliwość wystąpienia wykwitów na powierzchni zaprawy. Zaprawa jest wytrzymała na ściskanie (kategoria M5), posiada wysoką przyczepność i plastyczność.
 
Murowanie ścian fundamentowych z bloczków betonowych.
Fot. ATLAS
Przed rozpoczęciem prac należy uwzględnić zarówno warunki atmosferyczne, w których prowadzone są roboty, jak i warunki, w których przebiegać będzie proces wiązania i wysychania zaprawy. Wszelkie prace należy prowadzić w temperaturze od +5 °C do +30 °C. W trakcie robót oraz po ich zakończeniu (przez minimum 7 dni), wymurowane elementy należy osłaniać folią lub matami zabezpieczającymi przed ewentualnymi opadami i zbyt szybkim wysychaniem zaprawy, spowodowanym działaniem wiatru i słońca. Nie wolno prowadzić prac w czasie opadów atmosferycznych. Zaleca się również, by nie rozpoczynać robót, gdy prognozy pogody przewidują w ciągu najbliższych dni opady deszczu lub obniżenie temperatury. Ponadto, murowana konstrukcja i jej fundamenty muszą być zabezpieczone odpowiednimi izolacjami przed niekontrolowanym napływem wilgoci, np. podciąganej kapilarnie z podłoża.
 
 
autor: Piotr Idzikowski,
źródło: portal-prasowy.pl, Atlas
Oceń:
Podziel się:
West Village Rzeszów
Zobacz także
Odbiór domu – niezbędne formalności i dokumenty

Odbiór domu – niezbędne formalności i dokumenty

Budowa skończona. Już za chwilę będzie można wprowadzić się do wymarzonego domu. Ale zanim to nastąpi ...

Instrukcja obsługi domu, czyli jakie obowiązki ma właściciel domu jednorodzinnego

Instrukcja obsługi domu, czyli jakie obowiązki ma właściciel domu jednorodzinnego

Wraz z wybudowaniem domu i zamieszkaniem w nim kończy się aktywność właściciela jako inwestora, a zaczyna jako gospodarza. Przychodzi bowiem czas na kolejny etap – dbanie o stan domu oraz pilnowanie, by wszystkie jego elementy funkcjonowały bez zarzutu oraz nie dochodziło do usterek i uszkodzeń.

Remont domu tańszy o kilka tysięcy!

Remont domu tańszy o kilka tysięcy!

Jesień i zima 2013 to ostatnia szansa, aby wykorzystać korzystne dla inwestorów prawo ws zwrotu VAT za zakupione materiały budowlane. Do odzyskania jest nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych !

Folia znika z budowy zgodnie z ustawą śmieciową

Folia znika z budowy zgodnie z ustawą śmieciową

Ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach przyjęta została przez Sejm RP w styczniu 2012.

Krok po kroku
Montaż za pomocą kołków rozporowych

Montaż za pomocą kołków rozporowych

Montaż półek, szafek, dekoracji ściennych czy innych elementów wystroju pomieszczeń za pomocą kołków rozporowych nie wydaje się zadaniem trudnym.

Gruntowanie powierzchni

Gruntowanie powierzchni

Gruntowanie powierzchni ma znaczenie, obniża chłonność i ogranicza koszty. To nic trudnego...

Montaż płyt gipsowo-kartonowych

Montaż płyt gipsowo-kartonowych

Montaż ścian z płyt kartonowo-gipsowych jest łatwy. Zobacz sam ...

Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Galerie & filmy
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl

Prezentacja montażu dekoracyjnych płyt betonowych na ścianie w kilku prostych krokach.

Montaż systemu kominowego CJ Blok
Montaż systemu kominowego CJ Blok

Film instruktażowy dotyczący montażu systemu kominowego ceramicznego suchy standard SKC-C (s) CJ Blok

Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka
Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka

Film instruktażowy pokazujący montaż deski trójwarstwowej na swojej podłodze. System bezklejowy tzw. pływający na zamki typu click. Lub przyklejane do podłoża za pomocą kleju. Dodatkowo pokazane jest jak montować listwy dylatacyjne, listwy przypodłogowe, jak pielęgnować podłogę i jak o nią dbać. Również jak zamontować na ogrzewaniu podłogowym. Zapraszamy do zapoznania się jak montować deskę barlinecką by nasza podłoga była idealna.

Instalacja ogrzewania podłogowego
Instalacja ogrzewania podłogowego

Instalacja ogrzewania podłogowego wyposażona w termostatyczną grupę mieszającą GM40 oraz rozdzielacz RZP wyposażony w: przepływomierze, by-pass bezpieczeństwa oraz głowice termoelektryczne połączone z regulatorem temperatury firmy FERRO.

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I
Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Znajdź firmę
branża
województwo
miasto
nazwa firmy