West Village Rzeszów
West Village Rzeszów
Producenci
crh klinkier
roben
przysucha
przyborsk
Wienerberger
Zdrowe i energooszczędne materiały budowlane

Zdrowe i energooszczędne materiały budowlane

Zużycie energii w każdym domu zależy zarówno od wybranych technologii budowlanych, jak i zastosowanych materiałów

 


fot. portal-prasowy.pl

 
O zaletach rozwiązań energooszczędnych nie trzeba dziś nikogo przekonywać – są one przede wszystkim tańsze w eksploatacji i bardziej przyjazne dla środowiska. Co jednak mniej oczywiste, energooszczędność zależy przede wszystkim od dwóch czynników – wykorzystanych materiałów budowlanych oraz rozwiązań technologicznych, zastosowanych przy wznoszeniu budynku. 
 
Energooszczędność a termoizolacja
 
W budynkach mieszkalnych zdecydowanie najwięcej energii (ok. 70 %) zużywa się na ogrzewanie pomieszczeń. Dlatego szczególnym sprzymierzeńcem w walce o niskie rachunki są materiały budowlane i rozwiązania konstrukcyjne, które pozwolą na zatrzymanie ciepła w domu. Do materiałów o najlepszych wskaźnikach termoizolacyjności należą pustaki ceramiczne Röben Thermoziegel. Ich właściwości wynikają przede wszystkim z porowatej struktury. Mikropory wypełnione są powietrzem, które stanowi doskonały izolator. Co więcej, pustaki oraz inne ceramiczne materiały budowlane, takie jak cegły i dachówki wypalane z gliny, osiągają także wysokie parametry akumulacyjności cieplnej, dzięki stosunkowo dużej gęstości. Zastosowanie materiałów zapewniających właściwą izolację termiczną na całej powierzchni budynku jest niezwykle istotne, ponieważ ciepłe powietrze ucieka nie tylko przez ściany, ale także dach, fundamenty i inne elementy konstrukcyjne. 
 
 
Ściana trójwarstwowa – optymalne parametry 
 
Dla optymalnej termoizolacji budynku, oprócz samych materiałów o odpowiedniej gęstości, kluczowa jest także ochrona przed wilgotnością oraz właściwa izolacja. Najlepsze wyniki w tym zakresie osiągają budynki, których przegrody zewnętrzne wzniesiono w technologii ściany trójwarstwowej. Struktura takiej ściany obejmuje trzy warstwy, odpowiadające za izolację cieplną przy jednoczesnym zapewnieniu stałej cyrkulacji powtarza. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu ceramicznych pustaków poryzowanych do wzniesienia warstwy nośnej, wełny mineralnej lub styropianu dla zapewnienia izolacji, szczeliny wentylacyjnej oraz ściany osłonowej w postaci muru z cegieł. Właściwości termoizolacyjne ściany trójwarstwowej można dodatkowo podnieść, jeśli zastosowane zostaną pustaki szlifowane. Do ich murowania stosuje się specjalną zaprawę klejową, a spoina jest bardzo cienka, dzięki czemu znacznie minimalizuje się ryzyko powstawania mostków termicznych, odpowiedzialnych za większość strat ciepła.
 
Wentylacja… 
 
Poza ogrzewaniem, dwa następne obszary, na które wydatkuje się najwięcej energii, to wentylacja oraz klimatyzacja pomieszczeń. Efektywność systemu wentylacyjnego przekłada się na parametry termoizolacyjne ścian zewnętrznych. Ponieważ woda jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła, nasiąknięta wilgocią ściana powoduje wzmożone przenikanie ciepła z wnętrza budynku do otoczenia. Niskie temperatury z kolei przyczyniają się do powstawania większego zawilgocenia. Podsumowując, nadmiar wilgoci w ścianie obniża właściwości izolacji cieplnej, a to z kolei prowadzi do większego zawilgocenia. Sposobem na przerwanie tego procesu jest zapewnienie optymalnej wentylacji, która będzie odprowadzać parę wodną z wnętrza pomieszczeń i konstrukcji ściany.
 
…i klimatyzacja
 
Energooszczędność to nie tylko minimalizowanie wydatków na ogrzewanie, ale także stosowanie rozwiązań, które w lecie zapewnią przyjemną temperaturę pomieszczeń i zminimalizują lub całkowicie wyeliminują konieczność włączania klimatyzacji. Należy do nich wykorzystanie materiałów budowlanych, które wolno się nagrzewają, czyli m.in. wszystkich produktów ceramicznych. Warto podkreślić, że oprócz ścian bardzo istotną rolę w zapewnieniu odpowiedniej temperatury w gorące dni pełni też pokrycie dachowe. Wszystkie lekkie pokrycia łatwo się nagrzewają, powodując że położone bezpośrednio pod nimi pomieszczenia stają się bardzo gorące. Jest to szczególnie uciążliwe, jeśli poddasze budynku jest przestrzenią użytkową. W takiej sytuacji zalecane jest wykorzystanie ciężkich pokryć dachowych, np. dachówek ceramicznych, których naturalne właściwości należy wzmocnić poprzez odpowiednio grubą warstwę izolacji, np. wełny mineralnej.
 

fot. porta-prasowy.pl
 
Zastosowanie ceramicznych materiałów budowlanych oraz optymalnych konstrukcji budowlanych, takich jak ściana trójwarstwowa oraz odpowiednio ocieplony dach, nie tylko pozwala na obniżenie zużycia energii, ale także gwarantuje zdrowy mikroklimat pomieszczeń, ponieważ wypalane z gliny pustaki, cegły i dachówki są produktem w 100% naturalnym.
autor: Yasna
źródło: portal-prasowy.pl, Roben
Oceń:
Podziel się:
ComplexHouse
Zobacz także
Odbiór domu – niezbędne formalności i dokumenty

Odbiór domu – niezbędne formalności i dokumenty

Budowa skończona. Już za chwilę będzie można wprowadzić się do wymarzonego domu. Ale zanim to nastąpi ...

Instrukcja obsługi domu, czyli jakie obowiązki ma właściciel domu jednorodzinnego

Instrukcja obsługi domu, czyli jakie obowiązki ma właściciel domu jednorodzinnego

Wraz z wybudowaniem domu i zamieszkaniem w nim kończy się aktywność właściciela jako inwestora, a zaczyna jako gospodarza. Przychodzi bowiem czas na kolejny etap – dbanie o stan domu oraz pilnowanie, by wszystkie jego elementy funkcjonowały bez zarzutu oraz nie dochodziło do usterek i uszkodzeń.

Remont domu tańszy o kilka tysięcy!

Remont domu tańszy o kilka tysięcy!

Jesień i zima 2013 to ostatnia szansa, aby wykorzystać korzystne dla inwestorów prawo ws zwrotu VAT za zakupione materiały budowlane. Do odzyskania jest nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych !

Folia znika z budowy zgodnie z ustawą śmieciową

Folia znika z budowy zgodnie z ustawą śmieciową

Ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach przyjęta została przez Sejm RP w styczniu 2012.

Krok po kroku
Gruntowanie powierzchni

Gruntowanie powierzchni

Gruntowanie powierzchni ma znaczenie, obniża chłonność i ogranicza koszty. To nic trudnego...

Montaż płyt gipsowo-kartonowych

Montaż płyt gipsowo-kartonowych

Montaż ścian z płyt kartonowo-gipsowych jest łatwy. Zobacz sam ...

Montaż za pomocą kołków rozporowych

Montaż za pomocą kołków rozporowych

Montaż półek, szafek, dekoracji ściennych czy innych elementów wystroju pomieszczeń za pomocą kołków rozporowych nie wydaje się zadaniem trudnym.

Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Galerie & filmy
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl

Prezentacja montażu dekoracyjnych płyt betonowych na ścianie w kilku prostych krokach.

Montaż systemu kominowego CJ Blok
Montaż systemu kominowego CJ Blok

Film instruktażowy dotyczący montażu systemu kominowego ceramicznego suchy standard SKC-C (s) CJ Blok

Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka
Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka

Film instruktażowy pokazujący montaż deski trójwarstwowej na swojej podłodze. System bezklejowy tzw. pływający na zamki typu click. Lub przyklejane do podłoża za pomocą kleju. Dodatkowo pokazane jest jak montować listwy dylatacyjne, listwy przypodłogowe, jak pielęgnować podłogę i jak o nią dbać. Również jak zamontować na ogrzewaniu podłogowym. Zapraszamy do zapoznania się jak montować deskę barlinecką by nasza podłoga była idealna.

Instalacja ogrzewania podłogowego
Instalacja ogrzewania podłogowego

Instalacja ogrzewania podłogowego wyposażona w termostatyczną grupę mieszającą GM40 oraz rozdzielacz RZP wyposażony w: przepływomierze, by-pass bezpieczeństwa oraz głowice termoelektryczne połączone z regulatorem temperatury firmy FERRO.

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I
Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Znajdź firmę
branża
województwo
miasto
nazwa firmy