West Village Rzeszów
West Village Rzeszów
Producenci
Atlas
Zacieki na schodach-ekspert radzi.

Zacieki na schodach-ekspert radzi.

Latem fachowcy obłożyli betonowe schody zewnętrzne płytkami ceramicznymi. Po deszczach na płytkach pojawiają się szare zacieki. Dlaczego tak się dzieje i jak mam sobie z tym poradzić?

 

fot.portal-prasowy
Przyczyną pojawiania się, szarych zacieków, jest najprawdopodobniej powstawanie wykwitów solnych w warstwie zaprawy klejącej. Tworzą się one głównie pod wpływem zawilgocenia warstwy podpłytkowej. Wilgoć ta może być skutkiem podciągania wody przez beton z gruntu lub przenikania jej przez nieszczelne fugi. Podczas procesu wysychania i odparowywania składniki mineralne, wypłukane z kleju lub samego betonu, osadzają się na okładzinie ceramicznej oraz spoinie. Powstają wówczas charakterystyczne białe lub jasno szare zacieki i plamy. 

Jaka jest na to rada? Najlepszym rozwiązaniem byłoby skucie całej okładziny, razem z klejem, aż do „gołego” betonu. Po jego całkowitym wyschnięciu, powierzchnię należy zaizolować przeciwwilgociowo, np. Atlasem Woderem Duo. Zastosowanie tego typu hydroizoalcji zapewni nam zabezpieczenie przed podsiąkaniem wilgoci z gruntu. Atlas Woder Duo jest dwuskładnikowym produktem, który po wymieszaniu nakłada się w dwóch, prostopadłych do siebie warstwach – pierwszą pędzlem ławkowcem, drugą pacą zębata. Po około 24 godzinach od nałożenia drugiej warstwy można przystąpić do klejenia płytek. Ze względu na zmienne warunki zewnętrzne, schody należy obłożyć okładziną o niskiej nasiąkliwości, np. gresową, przyklejając ją do podłoża klejem Atlas Plus lub Atlas Plus Biały. Dzięki wysokiej elastyczności zaprawy te doskonale kompensują naprężenia termiczne i mechaniczne. I sprawa najważniejsza – szczelne wypełnienie spoin między płytkami. Na zewnątrz budynku stosować można tylko cementowe fugi uelastycznione, albo epoksydowe. Są one odporne na działanie wysokich i niskich temperatur, wytrzymują odkształcenia powstałe na skutek różnic temperatur. W tych trudnych warunkach szczególnie sprawdza się fuga epoksydowa, gdyż ogranicza możliwość zawilgocenia powierzchni pod okładzinami narażonymi na opady atmosferyczne – jest wodoszczelna. Fugę Epoksydową Atlas Artis stosuje się w zakresie od 1 do 10 mm. 
 
Zdaję sobie sprawę, że jesień nie jest dobrą porą na tego typu prace. W tej sytuacji, proszę sprawdzić, czy nie ma ubytków w fudze. Jeżeli są, trzeba usunąć rylcem starą fugę i powtórnie zaspoinować szczelinę między płytkami uelastycznioną Fugą Atlas Artis. Fugę można zaimpregnować po jej stwardnieniu, nanosząc pędzelkiem płyn Atlas Delfin. 
 
Tomasz Wojtynek, GRUPA ATLAS
autor: Tomasz Wojtynek
źródło: media,portal-prasowy.pl,Atlas
Oceń:
Podziel się:
ComplexHouse
Zobacz także
Mieszkanie w komfortowym klimacie

Mieszkanie w komfortowym klimacie

Zima to okres, w którym najtrudniej zapewnić komfort przebywania w pomieszczeniach, ze względu na potrzebę ich ogrzewania.

Remont domu tańszy o kilka tysięcy!

Remont domu tańszy o kilka tysięcy!

Jesień i zima 2013 to ostatnia szansa, aby wykorzystać korzystne dla inwestorów prawo ws zwrotu VAT za zakupione materiały budowlane. Do odzyskania jest nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych !

Na rynek wyruszyła „Solidna Ekipa”

Na rynek wyruszyła „Solidna Ekipa”

Lafarge, wiodący producent materiałów budowlanych, wprowadził na polski rynek innowacyjne rozwiązanie zwane "Solidna Ekipa", w skrócie Solek, przeznaczone dla klientów indywidualnych. Jest to kompleksowa usługa polegająca na dostarczaniu materiałów wraz z wykonawstwem.

Spoinowanie w łazienkach i kuchniach - systemy SOPRO

Spoinowanie w łazienkach i kuchniach - systemy SOPRO

Rodzaje i sposoby kładzenia fug w łazienkach i kuchniach na ścianach i podłogach.

Schody - systemy SOPRO

Schody - systemy SOPRO

Wchodząc do większości obiektów pierwszym elementem konstrukcyjnym, na który natrafiamy, są schody.

Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Galerie & filmy
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl

Prezentacja montażu dekoracyjnych płyt betonowych na ścianie w kilku prostych krokach.

Montaż systemu kominowego CJ Blok
Montaż systemu kominowego CJ Blok

Film instruktażowy dotyczący montażu systemu kominowego ceramicznego suchy standard SKC-C (s) CJ Blok

Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka
Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka

Film instruktażowy pokazujący montaż deski trójwarstwowej na swojej podłodze. System bezklejowy tzw. pływający na zamki typu click. Lub przyklejane do podłoża za pomocą kleju. Dodatkowo pokazane jest jak montować listwy dylatacyjne, listwy przypodłogowe, jak pielęgnować podłogę i jak o nią dbać. Również jak zamontować na ogrzewaniu podłogowym. Zapraszamy do zapoznania się jak montować deskę barlinecką by nasza podłoga była idealna.

Instalacja ogrzewania podłogowego
Instalacja ogrzewania podłogowego

Instalacja ogrzewania podłogowego wyposażona w termostatyczną grupę mieszającą GM40 oraz rozdzielacz RZP wyposażony w: przepływomierze, by-pass bezpieczeństwa oraz głowice termoelektryczne połączone z regulatorem temperatury firmy FERRO.

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I
Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Znajdź firmę
branża
województwo
miasto
nazwa firmy