West Village Rzeszów
West Village Rzeszów
Producenci
viessmann
defro
Purmo
elektromet
saunier duval
zehnder
ariston
acv
kisan
zebiec
kermi
buderus
vaillant
gorgiel
junkers
uponor
Ogrzej się przed zimą.

Ogrzej się przed zimą.

Wybór ogrzewania to jedna z najważniejszych decyzji, jakie musimy podjąć budując dom. Na jego rodzaj powinniśmy zdecydować się już na etapie projektowania, ze względu na różnorakie wymagania projektowe i lokalowe.

Od tego na jaki rodzaj się zdecydujemy, zależy wysokość naszych rachunków za ogrzewanie, a także – co najważniejsze, prawidłowe ogrzanie całego domu. Pod uwagę należy brać to jak duży jest dom, w jakiej technologii został zbudowany i jak go ocieplono – grubość izolacji ścian, podłóg oraz dachu.

Ogrzewanie miejskie
To zdecydowanie najprostsza opcja. Chociaż elektrociepłownia kojarzy się głównie z ogrzewaniem mieszkań w blokach, to może także dostarczać ciepło do domów jednorodzinnych. Skorzystanie z usług elektrociepłowni oznacza wygodę, ponieważ nie wymaga doglądania urządzeń grzewczych, usuwania popiołu, itp. - Jeśli posiadamy zamontowany ciepłomierz to będziemy płacić za ciepło, które faktycznie zużyjemy. Dodatkowe zalety to dostępność przez cały rok i bezpieczeństwo instalacji. Takie rozwiązanie opłaca się, kiedy dom znajduje się blisko sieci ciepłowniczej, ponieważ w innym wypadku koszty inwestycyjne mogą być bardzo wysokie – mówi Marcin Stefański, menedżer projektu, ES Polska. - Dlatego też zazwyczaj ten rodzaj ogrzewania dostępny i wybierany jest przez mieszkańców miast, natomiast w budownictwie podmiejskim rzadko się go stosuje – dodaje Marcin Stefański.
Ogrzewanie miejskie
 
Ogrzewanie elektryczne
Ogrzewanie elektryczne to rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie prostą instalację, brak spalin czy ryzyka wybuchu, a także niewielką cenę urządzeń. Niestety też dla tych, którzy mogą pozwolić sobie na wysoki koszt eksploatacji, albo muszą ze względu na brak możliwości doprowadzenia do domu gazu ziemnego z sieci miejskiej. To także pomysł na uzupełnienie ogrzewania kominkowego, kotła na paliwa stałe czy pompę ciepła lub system awaryjny. Koszty może rekompensować to, że ogrzewanie elektryczne najlepiej reaguje na zmienne zapotrzebowanie na ciepło oraz potrzeby użytkowników. Dzięki temu zyskujemy możliwość zbliżenia się do ideału jakim niewątpliwie jest takie używanie energii, aby nie zmarnowała się ani jedna kilowatogodzina. 
- Ogromną zaletą tego rodzaju ogrzewania jest jego prosta obsługa, czyli sterowanie. Instalację grzewczą wyposaża się w termostat, który pozwala utrzymać w pomieszczeniach zaprogramowaną temperaturę, w określonym czasie. Pozwala to na znaczne oszczędności w zużywanej energii, potrzebnej do ogrzewania domu – komentuje Marcin Stefański.
 
Ogrzewanie gazowe
W tym wypadku decydujemy się albo na gaz ziemny albo na gaz płynny. Można by powiedzieć, że gaz ziemny ma jedynie zalety. Oczywiście jeśli nie bierzemy pod uwagę ograniczonego dostępu do sieci, którą jest przesyłany do odbiorców, a także dość wysokiego kosztu przyłączenia się do niej. - Wybudowanie przyłącza to czasem koszt nawet kilkunastu tysięcy złotych – mówi Marcin Stefański. Nie podlega jednak dyskusji, że pomimo problemów z dostępem, czy kosztami przyłącza, jest on zdecydowanie tańszy od oleju opałowego, gazu płynnego, a co najważniejsze uniwersalny. Można zasilać nim także kuchenki gazowe. - Dodatkowym plusem tego rodzaju ogrzewania jest to, że podczas spalania gazu nie powstają sadza ani popiół. Do tego wspomnieć należy, że spaliny są dość czyste, a ilość emitowanego dwutlenku węgla jest niewielka – mówi Marcin Stefański. Należy wiedzieć, że kotły spalające gaz ziemny mają automatyczne sterowanie i są właściwie bezobsługowe. - Nie wolno jedynie zapominać o konieczności corocznego przeglądu. Polega on głównie na oczyszczeniu jego podzespołów – ostrzega Marcin Stefański.
 
Gaz płynny używany jest w kotłach grzewczych, niemalże identycznych jak te do gazu ziemnego. – Dodam, że za niewysoką opłatą kocioł można przerobić, w celu zasilania go innym rodzajem gazu – komentuje Marcin Stefański. W przypadku tego rozwiązania spala się propan techniczny lub propan-butan. Są to gazy w ciekłej postaci, które należy przechowywać w zbiorniku. Z tym że, propan techniczny może być umiejscowiony na działce lub w podziemiu, natomiast propan-butan koniecznie w podziemiu. Warunkuje to wyższa temperatura parowania. - W tym przypadku czeka nas budowa instalacji zbiornikowej i przyłącza, którym gaz popłynie do domu. I tu należy liczyć się ze sporymi kosztami, rzędu kilu tysięcy złotych – dodaje Marcin Stefański. Utrudnieniem może być także konieczność napełniania zbiorników mniej więcej dwa razy do roku. Jednak dzięki temu możemy kontrolować wydatki. Za dostarczoną ilość gazu płacimy bowiem z góry. 
 
Ogrzewanie kominkowe
Kominek to element dekoracyjny w domu, gwarancja niesamowitego klimatu wnętrza, ale też źródło taniego ciepła. Jest on ważnym elementem systemu grzewczego w wielu istniejących, a także nowo powstających domach. Przyglądając się cenom paliw, można stwierdzić, że dziś ogrzewanie drewnem jest prawie o połowę tańsze od ogrzewania gazem ziemnym. A ten jest dużo tańszy od oleju opałowego czy gazu płynnego. Tradycyjny kominek, czyli taki z otwartym paleniskiem, niestety nie jest najlepszym rozwiązaniem. Większość ciepła, ulatuje bowiem przez komin. Jeśli kominek ma służyć ogrzaniu domu, musi być zamknięty szklanymi drzwiczkami. Istnieją dwa rozwiązania, kiedy decydujemy się na ogrzewanie kominkowe. - Do wyboru mamy system dystrybucji gorącego powietrza (DGP) oraz tzw. płaszcz wodny, który współpracuje z instalacją centralnego ogrzewania. Decydując się na drugie rozwiązanie, musimy wiedzieć, że jest zdecydowanie droższe. W zamian jednak otrzymujemy możliwość ogrzania nie tylko pomieszczeń, ale i wody – mówi Marcin Stefański. Kominek z płaszczem wodnym, to nie sam wkład, a skomplikowana instalacja, która wymaga wielu regulacji oraz zabezpieczeń. Może wykonać ją jedynie wykwalifikowany specjalista, stosując się do wielu norm i przepisów. Od tego jak zostanie wykonana, zależy nie tylko ciepło w naszym domu, ale i nasze bezpieczeństwo.
 
Ogrzewanie pompą ciepła
To temat wciąż nieznany i mający zarówno tylu sympatyków, co i przeciwników. Niewątpliwie nieodkryty i bardzo ciekawy, dlatego warto wspomnieć o tego rodzaju ogrzewaniu. Powinniśmy przede wszystkim wiedzieć, że pompa ciepła, do ogrzania pomieszczeń zużywa ciepło pobrane z otoczenia. Z reguły z powietrza, wody, gruntu. Później przenosi je do instalacji grzewczej i rozdystrybuuje po domu. To rodzaj energii, za którą nie trzeba płacić. Nie działa ona na żadne paliwo, nie wytwarza spalin. Wydawać by się mogło, że w tym przypadku mamy same plusy. Gdyby tak było, wszyscy przeszliby na ten rodzaj ogrzewania. A jednak nie przechodzą. Spowodowane jest to niewątpliwie wciąż bardzo wysokim kosztem zakupu samego urządzenia oraz koniecznością użycia energii elektrycznej do transportu pobranej energii z otoczenia, po instalacji rozprowadzonej w naszym domu – komentuje Marcin Stefański.
 
Ogrzewanie kotłem na paliwo stałe
 
Wybierając takie rozwiązanie musimy wybrać pomiędzy kilkoma rodzajami opału, dostępnymi na rynku. 
Węgiel kamienny cechuje się wysoką wartością opałową, a do tego jest w Polsce niesłychanie łatwo dostępny. Wykorzystuje się więc go na szeroką skalę do celów grzewczych.
Drewno opałowe to rozwiązanie zdecydowanie bardziej Eko niż węgiel, ale trudniejsze do pozyskania. Na jego wartość opałową wpływa jego sposób przechowywania. Poza tym ważny jest rodzaj drzewa. Iglaste czy liściaste, wymagają zupełnie innych kotłów.
 
Biomasą nazywa się pozostawione na powierzchni chwasty, pozostałości po żniwach, czy zielony nawóz. Można je spalać w sposób ekologicznie bezpieczny. Mówimy tu o brykietach, peletach, granulkach, a także pyle drzewnym. Brykiety i pelety nie brudzą. Zostają spalone właściwie w całości. Z kolei powstały popiół, można wykorzystać jako nawóz. Mają one zdecydowanie wyższą wartość opalową, niż drewno nieprzetworzone. 
Słoma niestety w naszym kraju zużywa się jedynie 60% z możliwych do spalenia. Reszta pozostaje na polach. W tym przypadku mówimy o mniejszej wartości opałowej od węgla.
 
Ekogroszek i miał to w tej chwili najpopularniejsze w Polsce alternatywy do ogrzewania gazowego. Ekogroszek to rozwiązanie droższe niż miał, ale nie więcej niż 5%. Do tego jego atutem jest to, że jest bardzo czysty, jego składowanie oraz załadunek, są zdecydowanie prostsze i przyjemniejsze niż w przypadku pyłu. Mówimy tu o ekogroszku, który jest poporcjowany na worki. Miał z kolei intensywnie się pyli. - Musimy jednak pamiętać, że załadowanie go do pieca będzie kosztować nas sporo wysiłku – dodaje Marcin Stefański.
 
Ogrzewanie podłogowe
Możemy je podzielić na podłogowe elektryczne oraz podłogowe wodne. Pierwsze stosuje się głównie w kuchniach, łazienkach i holach. Nie należy układać go pod stałą zabudową – brodziki, wanny czy szafki, jak również pod meblami typu łóżka, szafy, kredensy. - Chyba że, mają nóżki wyższe niż 5 cm. Jest to wymóg konieczny do prawidłowego funkcjonowania systemu – komentuje Marcin Stefański.
 
Kolektory słoneczne 
Mówiąc o ogrzewaniu kolektorami słonecznymi, mówimy jednocześnie o ogrzewaniu korzystającym z odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu obniżamy koszty ogrzewania, jak również zmniejszamy emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Kolektory słoneczne są wykorzystywane do wspierania systemów centralnego ogrzewania i systemów ogrzewania wody. Mamy tu do dyspozycji szereg możliwych rozwiązań i sposobów ich łączenia z systemami grzewczymi. - To czy jest to opłacalne, rzecz jasna zależy od tego, jak duże mamy zużycie wody i to z jakich źródeł energii korzystaliśmy dotychczas, do jej ogrzania – podsumowuje Marcin Stefański. Wydajność systemu zależy od ilości dni słonecznych w roku, a także ekspozycji paneli na promienie słoneczne. System montowany tylko jako wspomaganie do podstawowego ogrzewania, np. na paliwo stałe.
autor: Fama PR,ES Polska
źródło: media,portal-prasowy.pl,ES Polska
Oceń:
Podziel się:
West Village Rzeszów
Zobacz także
Wybierz kocioł na piątkę, a więc kilka słów o kotłach klasy 5

Wybierz kocioł na piątkę, a więc kilka słów o kotłach klasy 5

W trakcie trwania sezonu grzewczego wciąż docierają do nas informacje o smogu i zagrożeniach, jakie ze sobą niesie. Mało kto zdaje sobie sprawę, że bardzo często sam przyczynia się do zatruwania środowiska wokół siebie, korzystając z nieekologicznych kotłów. Choć jeszcze niedawno kwestie związane z emisją zanieczyszczeń nie podlegały praktycznie żadnym kontrolom, sytuacja ta ulega drastycznej zmianie, co wymusza pewne działania również po stronie producentów kotłów, którzy swoje wyroby muszą dostosować do nowych wymagań – tak właśnie powstały kotły c. o spełniające wymagania klasy 5. O co właściwie chodzi i jak przekłada się to na użytkowników tego typu kotłów?

Jak wybrać specjalistę od pomp ciepła ?

Jak wybrać specjalistę od pomp ciepła ?

Domy duże, małe z możliwością przyłączenia do sieci miejskiej oraz budynki modernizowane – każde z nich mogą współpracować z ekologiczną pompą ciepła. Wiąże się z to licznymi korzyściami w postaci komfortu cieplnego uzyskanego w zgodzie ze środowiskiem oraz niskimi rachunkami za ogrzewanie. Jednak montaż nowoczesnego systemu wymaga wiedzy i pomocy specjalisty. Jak powinna przebiegać taka współpraca?

Odbiór domu – niezbędne formalności i dokumenty

Odbiór domu – niezbędne formalności i dokumenty

Budowa skończona. Już za chwilę będzie można wprowadzić się do wymarzonego domu. Ale zanim to nastąpi ...

Instrukcja obsługi domu, czyli jakie obowiązki ma właściciel domu jednorodzinnego

Instrukcja obsługi domu, czyli jakie obowiązki ma właściciel domu jednorodzinnego

Wraz z wybudowaniem domu i zamieszkaniem w nim kończy się aktywność właściciela jako inwestora, a zaczyna jako gospodarza. Przychodzi bowiem czas na kolejny etap – dbanie o stan domu oraz pilnowanie, by wszystkie jego elementy funkcjonowały bez zarzutu oraz nie dochodziło do usterek i uszkodzeń.

Remont domu tańszy o kilka tysięcy!

Remont domu tańszy o kilka tysięcy!

Jesień i zima 2013 to ostatnia szansa, aby wykorzystać korzystne dla inwestorów prawo ws zwrotu VAT za zakupione materiały budowlane. Do odzyskania jest nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych !

Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Galerie & filmy
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl

Prezentacja montażu dekoracyjnych płyt betonowych na ścianie w kilku prostych krokach.

Montaż systemu kominowego CJ Blok
Montaż systemu kominowego CJ Blok

Film instruktażowy dotyczący montażu systemu kominowego ceramicznego suchy standard SKC-C (s) CJ Blok

Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka
Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka

Film instruktażowy pokazujący montaż deski trójwarstwowej na swojej podłodze. System bezklejowy tzw. pływający na zamki typu click. Lub przyklejane do podłoża za pomocą kleju. Dodatkowo pokazane jest jak montować listwy dylatacyjne, listwy przypodłogowe, jak pielęgnować podłogę i jak o nią dbać. Również jak zamontować na ogrzewaniu podłogowym. Zapraszamy do zapoznania się jak montować deskę barlinecką by nasza podłoga była idealna.

Instalacja ogrzewania podłogowego
Instalacja ogrzewania podłogowego

Instalacja ogrzewania podłogowego wyposażona w termostatyczną grupę mieszającą GM40 oraz rozdzielacz RZP wyposażony w: przepływomierze, by-pass bezpieczeństwa oraz głowice termoelektryczne połączone z regulatorem temperatury firmy FERRO.

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I
Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Znajdź firmę
branża
województwo
miasto
nazwa firmy