West Village Rzeszów
West Village Rzeszów
Producenci
altax
dyrup
Impregnujemy i malujemy drewno w ogrodzie cz.1

Impregnujemy i malujemy drewno w ogrodzie cz.1

Przydomowy ogród, czy działka za miastem to miejsca, w których zazwyczaj wypoczywamy po ciężkim tygodniu spędzonym w pracy. Nic więc dziwnego, że urządzamy te miejsca w taki sposób, by korzystanie z nich sprawiało nam możliwie największą przyjemność...

 

Często decydujemy się na budowę drewnianego ogrodzenia, altany, parawanów, czy też zakup drewnianych mebli ogrodowych. I słusznie, bo drewno, to wyjątkowo wdzięczny materiał o niesamowitych walorach estetycznych. Musimy jednak pamiętać, że jego trwałość i piękny wygląd przez długi czas, zależą od regularnych zabiegów impregnacyjnych i pielęgnacyjnych.
 
Wycieczka do marketu budowlanego po preparaty do impregnacji i ochrony drewna może niekiedy wywołać poważny ból głowy. Wybór tego typu produktów jest bowiem tak duży, że podjęcie właściwej decyzji wymaga uzbrojenia się w pewną podstawową wiedzę. 
 
Aby właściwie dobrać preparat, który zapewni trwałość i estetyczny wygląd drewna, musimy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. 
 
Przed czym trzeba chronić drewno?
Drewno zastosowane do budowy elementów architektury ogrodowej narażone jest na stałe oddziaływanie szeregu czynników obniżających stopniowo jego trwałość i negatywnie wpływających na wygląd. - Drewno w ogrodzie wystawione jest na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych, takich jak wilgoć, mróz, upały, promienie UV oraz na korozję biologiczną (insekty, grzyby). Pod wpływem skoków temperatury, podczas poszczególnych pór roku następują zmiany objętościowe drewna. Mogą one skutkować pękaniem powłoki lakieru, a nawet uszkodzeniem drewna. Wilgoć uruchamia z kolei procesy gnilne. Mokre drewno będzie także narażone na rozwój grzybów. Zaszkodzić mogą mu owady, drążące w drewnie otwory. Wreszcie – szkodliwa dla drewna (podobnie jak dla ludzkiej skóry) jest długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne (promienie UV). Powoduje ona szarzenie drewna oraz uszkodzenie jego wierzchniej warstwy – Wyjaśnia Paweł Karpiński, Product Manager marki Bondex dla portalu chemiabudowlana.info.
 
Jaką metodę wybrać?
Drewno należy więc bezwzględnie zabezpieczyć używając odpowiednich produktów chemii budowlanej. Konserwować je można na wiele sposobów. Najskuteczniejsza jest oczywiście metoda ciśnieniowa, polegająca na wtłoczeniu odpowiedniego produktu chemii pod ciśnieniem w przestrzenie międzykomórkowe całości drewnianego elementu. Metoda ta jest wprawdzie najdroższa (wymaga skorzystania ze specjalnego urządzenia nazywanego autoklawem), ale zdecydowanie najlepsza. 
Elementy impregnowane „fabrycznie” – tak jak np. elementy małej architektury ogrodowej typu płoty lamelowe, pergole, palisady, donice, dostępne w centrach ogrodniczych i marketach budowlanych, zwykle impregnowane są najbardziej skuteczną metodą – ciśnieniową. Poznamy to po lekko zielonkawym zabarwieniu drewna. Lepiej kupić już zaimpregnowane drewno niż robić to potem samemu.
Drugim pod względem skuteczności sposobem impregnacji jest metoda zanurzeniowa, polegająca na moczeniu drewna w impregnacie przez okres od kilku do kilkunastu godzin. Przedostatnia w kolejności jest popularna metoda malarska, polegająca na nanoszeniu impregnatu pędzlem. Zdecydowanie najmniej skuteczna jest natomiast metoda natryskowa. Podczas jej stosowania zużywa się najwięcej substancji konserwujących, a jej skuteczność pozostawia wiele do życzenia.
- Jeśli chodzi o zakup mebla olejowanego czy zabejcowanego, w kwestii ochrony nie ma żadnej różnicy. Podstawowa kwestia to efekt wizualny jaki chcemy osiągnąć. Wiadomo, że kupując mebel surowy, możemy sami zdecydować jak bardzo podkreślimy naturalny rysunek drewna i jaki kolor nadamy powierzchni – nie musimy wybierać z tego, co akurat jest dostępne w sklepie – tłumaczy Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.
 
Czy warto inwestować w impregnację ciśnieniową?
- Najlepszym doradcą będzie w tym przypadku rachunek ekonomiczny. Jeśli dodatkowa impregnacja fabryczna podnosiłaby koszty inwestycji – to raczej nie opłaca się w nią inwestować. Impregnując i malując drewno we własnym zakresie również osiągnąć można dobry efekt. Jeśli natomiast impregnacja fabryczna miałaby być wartością dodaną – to czemu nie? - Wyjaśnia Paweł Karpiński dla portalu chemiabudowlana.info. 
 
Co znajdziemy na sklepowych pułkach?
- Wśród dostępnych na rynku preparatów chemii budowlanej służących do ochrony drewna wyróżnia się generalnie: 
 
- Impregnaty techniczne o właściwościach biobójczych, które można spotkać również pod nazwą baza gruntująca. Służą wyłącznie ochronie przed korozją biologiczną spowodowaną pleśnią, grzybem i owadami. Preparaty te nie tworzą żadnej powłoki i nie zmieniają koloru drewna. Powinny być stosowane w przypadku drewna użytkowanego na zewnątrz oraz w miejscach narażonych na dużą wilgotność,
- Preparaty ochronno-dekoracyjne typu lakier, lakierobejca, olej, lazura lub emalia do drewna. Nadają one materiałowi kolor, podkreślając naturalny rysunek drewna. Jednocześnie, zawarte w nich żywice i woski chronią drewno przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci, a pigmenty przed szarzeniem, spowodowanym działaniem promieni UV - tłumaczy Andrzej Wójcik specjalista z firmy Altax. 
 
Wyniki sondy: marka oferującą najskuteczniejszy impregnat do drewna.
 
Dane z dnia 18.07.2012
 
Źródło: http://www.chemiabudowlana.info/tmies_impregnujemy_drewno#sonda
 
Na podstawie materiałów firmy Altax, oraz rozmów z Andrzejem Wójcikiem, doradcą technicznym firmy Altax i Pawłem Karpińskim, product Managerem marki Bondex opracował Sambor Zarzycki. 
autor: chemiabudowlana.info
źródło: media,portal-prasowy.pl,chemiabudowlana.info,Altax
Oceń:
Podziel się:
West Village Rzeszów
Zobacz także
Jak zbudować grill-YTONG podpowiada

Jak zbudować grill-YTONG podpowiada

Słoneczna pogoda zachęca do spędzania jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Jednym z ulubionych miejsc do wypoczynku jest przydomowy ogród, a nic tak nie smakuje jak jedzenie na świeżym powietrzu. A co najlepiej integruje? Oczywiście, spotkanie z przyjaciółmi przy grillu.

Warte zachodu-nawierzchnie z kostki brukowej

Warte zachodu-nawierzchnie z kostki brukowej

Efektowna, powszechnie dostępna, niezbyt droga, przyjazna środowisku i użytkownikowi. To ona - kostka brukowa. Niezastąpiona na wielu skwerach, podwórkach i ogrodach.

Renowacja drewna po zimie

Renowacja drewna po zimie

Za oknami coraz częściej pokazuje się słońce, topnieją śniegi, podnosi się temperatura. To ewidentne znaki, że powoli nadchodzi wiosna. Czas więc ocenić, jakich zniszczeń w naszym ogrodzie dokonała zima.

Posadzka wśród zieleni

Posadzka wśród zieleni

W ogrodzie sprawdza się każda forma wypoczynku: i czynny, i bierny. Sprzyja też życiu towarzyskiemu, czy chodzi o grill, czy o bardziej wystawne garden-party.

Pieniądze leżą w ... ogrodzie

Pieniądze leżą w ... ogrodzie

Sprzedaż nieruchomości to dla wielu nie lada problem. Rynek wtórny obfituje w interesujące oferty, dlatego też sprzedający starają się uatrakcyjnić swoje propozycje tak, by przykuć uwagę potencjalnych nabywców i sprzedać nieruchomość w dobrej cenie.

Krok po kroku
Ochrona i malowanie drewna

Ochrona i malowanie drewna

Nie należy malować drewna zniszczonego lub zabrudzonego.

Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Galerie & filmy
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl

Prezentacja montażu dekoracyjnych płyt betonowych na ścianie w kilku prostych krokach.

Montaż systemu kominowego CJ Blok
Montaż systemu kominowego CJ Blok

Film instruktażowy dotyczący montażu systemu kominowego ceramicznego suchy standard SKC-C (s) CJ Blok

Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka
Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka

Film instruktażowy pokazujący montaż deski trójwarstwowej na swojej podłodze. System bezklejowy tzw. pływający na zamki typu click. Lub przyklejane do podłoża za pomocą kleju. Dodatkowo pokazane jest jak montować listwy dylatacyjne, listwy przypodłogowe, jak pielęgnować podłogę i jak o nią dbać. Również jak zamontować na ogrzewaniu podłogowym. Zapraszamy do zapoznania się jak montować deskę barlinecką by nasza podłoga była idealna.

Instalacja ogrzewania podłogowego
Instalacja ogrzewania podłogowego

Instalacja ogrzewania podłogowego wyposażona w termostatyczną grupę mieszającą GM40 oraz rozdzielacz RZP wyposażony w: przepływomierze, by-pass bezpieczeństwa oraz głowice termoelektryczne połączone z regulatorem temperatury firmy FERRO.

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I
Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Znajdź firmę
branża
województwo
miasto
nazwa firmy