ComplexHouse
ComplexHouse
Producenci
Atlas
Ażurowy kompostownik ogrodowy.

Ażurowy kompostownik ogrodowy.

Wiosna to czas na prace ogrodowe. Aby rośliny dobrze rosły, należy zapewnić im nawożenie. Prostym i tanim sposobem na uzyskanie naturalnego nawozu jest kompostowanie. Zbudowany własnoręcznie kompostownik zapewni nawozowi odpowiednie składowanie, zabezpieczając go przed wiatrem i wysuszeniem.

 

Budowa kompostownika to zajęcie nietrudne i niedrogie. Dwukomorowy pozwoli jednocześnie korzystać z jednej komory, a w drugiej gromadzić organiczne odpady. Aby dobrze spełniał swoją rolę, powinien umożliwiać dobre wietrzenie masy kompostowej, odprowadzanie nadmiaru wilgoci, łatwe nawilżanie oraz dostępność do kompostowanego materiału, który powinien mieć bezpośredni kontakt z podłożem. Konstrukcja ażurowa, czyli naprzemienne układanie kolejnych warstw cegieł lub bloczków, ułatwi proces mineralizacji. Dobrej jakości kompost otrzymuje się po upływie około 9 miesięcy.
 
Malowniczo ale niezbyt praktycznie.
fot.Shutterstock
Najpierw fundament
Niezależnie od tego, co i z jakiego materiału się buduje, podstawę zawsze stanowić powinien solidny fundament. W przypadku kompostownika, nie musi być głęboki – zwykle wystarcza 50-60 cm. Wykop pod fundament wykłada się folią budowlaną, aby zapobiec ucieczce wody zarobowej z zaprawy do gruntu. Kolejno, układa się zbrojenie z prętów (na przykład o średnicy 10 mm) i wlewa beton. Najtaniej jest, gdy beton przygotuje się samodzielnie. Problem w tym, że niełatwo jest uzyskać mieszankę o optymalnych właściwościach. Żeby je zapewnić, warto uzupełnić mieszankę o Emulsję Budowlaną Atlas – plastyfikator, który polepszy właściwości robocze i wytrzymałościowe betonu. Dodaje się ją bezpośrednio do mieszanki betonowej pod koniec mieszania lub do wody zarobowej. Zamiast betonu można użyć Posadzki Cementowej ATLAS – to rozwiązanie jest o wiele wygodniejsze i zdecydowanie skraca czas budowy.
 
Ażurowe ścianki 
Po związaniu fundamentu można przystąpić do budowy ścian kompostownika. Wykonać je można z cegieł, pustaków oraz innych tego typu materiałów ceramicznych, betonowych bądź wapienno-piaskowych. Do ich łączenia doskonale nadaje się Zaprawa Murarska Atlas, przeznaczona do tradycyjnych robót murarskich. Zaprawę przygotowuje się przez wsypanie suchej mieszanki do naczynia z odmierzoną ilością wody i wymieszanie, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Zarówno spoiny poziome, jak i pionowe, powinny być dokładnie wypełnione zaprawą. Cegły układamy naprzemiennie, by uzyskać konstrukcję ażurową.
 
Wysokość kompostownika jest sprawą umowną. Należy jednak pamiętać o tym, żeby nie był zbyt wysoki, gdyż kompost należy od czasu do czasu przemieszać. 
Kompostownik plastikowy.
fot:Shutterstock
Otwory i pokrywa
W dole kompostownika, w obu jego komorach, należy zostawić tuż przy ziemi otwory o długości i wysokości dwóch lub trzech cegieł – ułatwi to wybieranie gotowego już kompostu. Nad otworami, w celu wzmocnienia, należy zamurować dwa metalowe pręty, takie jak do wzmocnienia fundamentów. Pamiętać również trzeba o wykończeniu otworów. 
Kompostownik dobrze jest nakryć pokrywą, każdą komorę oddzielnie, przez co kompost szybciej się nagrzeje, a materiał w nim umieszczony prędzej się rozłoży.
 
Miejsce pod kompostownik wyznaczamy na uboczu, najlepiej gdzieś z tyłu ogrodu. Należy unikać głębokiego, zimnego cienia. Nie powinno być to jednak miejsce bardzo nasłonecznione, ponieważ mikroorganizmy potrzebują minimalnej dawki ciepła, aby zacząć się rozkładać. Resztę ciepła wytworzą same.
 
EKSPERT RADZI
Robert Miernik, GRUPA ATLAS
 
Wymagający klinkier
Do budowania w ogrodzie często wykorzystuje się materiały, które pozostały po budowie domu lub po remoncie. Jeżeli będzie to cegła klinkierowa, do jej murowania należy użyć zaprawy specjalistycznej. Takim właśnie materiałem jest Zaprawa Murarska Atlas z Trasem do Klinkieru. Jest to gotowa sucha mieszanka, produkowana na bazie najwyższej jakości spoiwa cementowego, wypełniaczy kwarcowych i dodatków uszlachetniających. W swoim składzie zawiera tras – minerał pochodzenia wulkanicznego, którego zadaniem jest ograniczenie możliwości powstawania charakterystycznych dla klinkieru wykwitów solnych.
 
Zaprawa jest dostępna w sześciu kolorach: beżowym, ceglastym, ciemnobrązowym, szarym, ciemnoszarym i grafitowym.
autor: Robert Mielnik,Atlas
źródło: media,portal-prasowy.pl,Atlas
Oceń:
Podziel się:
ComplexHouse
Zobacz także
Jak zbudować grill-YTONG podpowiada

Jak zbudować grill-YTONG podpowiada

Słoneczna pogoda zachęca do spędzania jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Jednym z ulubionych miejsc do wypoczynku jest przydomowy ogród, a nic tak nie smakuje jak jedzenie na świeżym powietrzu. A co najlepiej integruje? Oczywiście, spotkanie z przyjaciółmi przy grillu.

Warte zachodu-nawierzchnie z kostki brukowej

Warte zachodu-nawierzchnie z kostki brukowej

Efektowna, powszechnie dostępna, niezbyt droga, przyjazna środowisku i użytkownikowi. To ona - kostka brukowa. Niezastąpiona na wielu skwerach, podwórkach i ogrodach.

Renowacja drewna po zimie

Renowacja drewna po zimie

Za oknami coraz częściej pokazuje się słońce, topnieją śniegi, podnosi się temperatura. To ewidentne znaki, że powoli nadchodzi wiosna. Czas więc ocenić, jakich zniszczeń w naszym ogrodzie dokonała zima.

Posadzka wśród zieleni

Posadzka wśród zieleni

W ogrodzie sprawdza się każda forma wypoczynku: i czynny, i bierny. Sprzyja też życiu towarzyskiemu, czy chodzi o grill, czy o bardziej wystawne garden-party.

Pieniądze leżą w ... ogrodzie

Pieniądze leżą w ... ogrodzie

Sprzedaż nieruchomości to dla wielu nie lada problem. Rynek wtórny obfituje w interesujące oferty, dlatego też sprzedający starają się uatrakcyjnić swoje propozycje tak, by przykuć uwagę potencjalnych nabywców i sprzedać nieruchomość w dobrej cenie.

Krok po kroku
Ochrona i malowanie drewna

Ochrona i malowanie drewna

Nie należy malować drewna zniszczonego lub zabrudzonego.

Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Galerie & filmy
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl

Prezentacja montażu dekoracyjnych płyt betonowych na ścianie w kilku prostych krokach.

Montaż systemu kominowego CJ Blok
Montaż systemu kominowego CJ Blok

Film instruktażowy dotyczący montażu systemu kominowego ceramicznego suchy standard SKC-C (s) CJ Blok

Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka
Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka

Film instruktażowy pokazujący montaż deski trójwarstwowej na swojej podłodze. System bezklejowy tzw. pływający na zamki typu click. Lub przyklejane do podłoża za pomocą kleju. Dodatkowo pokazane jest jak montować listwy dylatacyjne, listwy przypodłogowe, jak pielęgnować podłogę i jak o nią dbać. Również jak zamontować na ogrzewaniu podłogowym. Zapraszamy do zapoznania się jak montować deskę barlinecką by nasza podłoga była idealna.

Instalacja ogrzewania podłogowego
Instalacja ogrzewania podłogowego

Instalacja ogrzewania podłogowego wyposażona w termostatyczną grupę mieszającą GM40 oraz rozdzielacz RZP wyposażony w: przepływomierze, by-pass bezpieczeństwa oraz głowice termoelektryczne połączone z regulatorem temperatury firmy FERRO.

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I
Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Znajdź firmę
branża
województwo
miasto
nazwa firmy