ComplexHouse
ComplexHouse
Producenci
Tabal
Ogrodzenie po okresie zimowym

Ogrodzenie po okresie zimowym

Ogrodzenie posesji to stały element naszego najbliższego otoczenia. Powinno zapewniać bezpieczeństwo, ale i estetycznie wyglądać - stanowi przecież swoistą wizytówkę działki.

 

Tymczasem w zimie obserwujemy, jak nasze ogrodzenie z metalowych elementów kurczy się, brama nie chce się otwierać, a furtka wręcz przeciwnie – wciąż stoi otworem. Jest to skutek nieprawidłowego obsadzenia elementów ogrodzenia, również bramy i furtki. Po srogiej zimie zaś, po kontakcie z mrozem i wilgocią, na wierzch wychodzi rdza. Nasza wizytówka zaczyna bardziej szpecić niż zdobić…
 
 
fot.Tabal
Pordzewiałe pręty czy siatka, pokruszony beton i odpadająca farba to niestety częsty obraz ogrodzenia posesji po okresie zimowym. W takim przypadku, najlepszym sposobem na przywrócenie dobrego stanu ogrodzenia wydaje się malowanie. Jest to jednak rozwiązanie uciążliwe i czasochłonne, gdyż wymaga najpierw zdarcia starej warstwy farby i przeszlifowania skorodowanych elementów. Nawet takie zabiegi nie gwarantują, że po następnej zimie znów nie będziemy musieli powtarzać malowania. Jeśli nasze ogrodzenie jest stare i mało odporne na rdzę, godnym rozważenia rozwiązaniem jest wymienienie go na nowe. Wymaga to co prawda nakładów pieniężnych, ale zaoszczędzimy na konserwacji ogrodzenia, gdyż nowoczesne rozwiązania zapewniają odporność na rdzę i na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych.
 
Modne ogrodzenia panelowe
Coraz bardziej popularne, jako ogrodzenie posesji prywatnych, są ogrodzenia panelowe, które ze względu na uniwersalność stosuje się również do zabezpieczania budynków użyteczności publicznej, zakładów przemysłowych czy boisk. Ogrodzenia tego typu, szczególnie dobrze nadają się do grodzenia bocznych linii posesji, gdzie nie są potrzebne wysokie i masywne rozwiązania stosowane zazwyczaj w przypadku ogrodzeń frontowych. Panele zwykle zbudowane są z drutów stalowych o różnych średnicach (w zależności od wymaganej wytrzymałości), które zgrzewa się ze sobą. W przypadku, gdy zależy nam na znacznej poprawie sztywności, wykonuje się przetłoczenia. Takie ogrodzenie - w odróżnieniu od masywnych i skomplikowanych rozwiązań - nie dominuje przestrzeni i dobrze wpisuje się w krajobraz otoczenia. Jest to niezwykle ważne, gdyż coraz modniejsze w naszym kraju są ogrodzenia, nie zaburzające swym wyglądem przestrzeni. - Zaletami ogrodzeń panelowych jest to, że są one łatwe i szybkie w montażu, a jednocześnie estetyczne i odporne na korozję - mówi Michał Zbroński z firmy Tabal, producenta systemów ogrodzeniowych – Wszystkie produkowane przez nas ogrodzenia i akcesoria posiadają solidne zabezpieczenie antykorozyjne w postaci ocynku, na życzenie Klienta pokrytego dodatkowo lakierem proszkowym. Pełna paleta barw RAL lakieru proszkowego pozwala Klientowi na dopasowanie koloru ogrodzenia np. do barwy elewacji, tak, by wszystko razem tworzyło estetyczną całość.
fot.Tabal
Dobry montaż to podstawa
Systemy ogrodzeniowe produkowane przez firmę Tabal są dostępne w różnych wysokościach i można je montować w gruncie, na cokołach, posadzkach i innych typach podłoża. System złożony z paneli, słupków montażowych, obejm i elementów dodatkowych, pozwala na łatwe dopasowanie ogrodzenia do kształtu i wymiarów działki. Uniwersalność i elastyczność paneli, umożliwia także ich prosty montaż na posesji o zmiennym ukształtowaniu terenu, gdzie zazwyczaj stosowanie tradycyjnych typów ogrodzenia stwarza duże problemy. Ważne jest dobre obsadzenie ogrodzenia, od słupków przez furtki aż do bramy. – Nasze panele można zamontować samemu, jednak warto przestrzegać kilku zasad – tłumaczy Michał Zbroński z działu Techfence firmy Tabal - Nie należy instalować ogrodzenia w temperaturze poniżej 0 stopni C. Proces zastygania betonu będzie trwał o wiele dłużej, a wtedy ogrodzenie może się wypaczyć: pochylić lub wygiąć. Ważne jest, aby używać betonu dobrej jakości, by słupy były mocno i pewnie osadzone, a całe ogrodzenie wytrzymało bez uszkodzeń śnieżne i mroźne warunki oraz rzeczywiście spełniało swoje funkcje. Ważne jest także stosowanie się do zaleceń dotyczących przygotowania terenu oraz samego procesu montażu, które zawarte są w instrukcji. Przy montażu bramy, bardzo ważne jest jej dobre wypoziomowanie, wówczas będzie się otwierała i zamykała luźno, bez blokowania poszczególnych elementów oraz bez nadmiernych oporów. Jest to istotne również wtedy, gdy mamy zamontowaną bramę automatyczną. Po dłuższym czasie użytkowania zwiększone obciążenia spowodują szybsze zużycie się elementów odpowiedzialnych za otwieranie i zamykanie, co może narazić nas na niepotrzebne koszty związane z wymianą. Konsekwencją opisanych sytuacji jest widok otwartych furtek czy niezamykającej się bramy. - Na pewno dokładniejszy montaż wymaga większej ilości poświęconego czasu, a co za tym idzie dodatkowych nakładów pieniężnych, ale w ogólnym rozrachunku (biorąc pod uwagę bezawaryjną pracę przez kilkanaście lat), sporo zaoszczędzimy. Jeśli Klient ma obawę, czy wykona montaż prawidłowo, zawsze może zwrócić się do producenta. W firmie Tabal zawsze udzielamy stosownych porad lub polecamy profesjonalnego montażystę – dodaje Michał Zbroński.
 
Ogrodzenie w świetle prawa
Przy montażu ogrodzenia na posesji, należy się kierować obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Budowa ogrodzenia nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, ale w niektórych przypadkach niezbędne jest zawiadomienie odpowiednich organów. Musimy to zrobić, jeśli chcemy wyremontować lub wybudować ogrodzenie od strony drogi, ulicy, placu, torów kolejowych lub innych miejsc publicznych, lub jeśli nasze ogrodzenie będzie miało wysokość powyżej 2,2 m. Zgłoszenia należy dokonać co najmniej 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia robót budowlanych. Jeśli w terminie 30 dni od daty doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie sprzeciwu, możemy przystąpić do pracy. Należy się również zapoznać z zapisami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które dla danej działki mogą wyznaczać odmienne standardy ogrodzenia. Jeśli stawiamy ogrodzenie od strony sąsiada, należy je zamontować tak, by nie przekraczało granicy naszej działki. W ten sposób unikniemy konfliktów o naruszenie linii posesji. Możemy także, po uprzednim porozumieniu z sąsiadem wybudować ogrodzenie jako inwestycję wspólną, służącą dwóm rodzinom. Ogrodzenie powinno być bezpieczne, dlatego w myśl przepisów prawa jego ostro zakończone elementy mogą znajdować się na wysokości minimum 1,8 m. Jeśli nasze ogrodzenie znajduje się w pobliżu ruchliwej ulicy lub torów kolejowych, to w celu zapewnienia izolacji akustycznej może być pełne, czyli pozbawione prześwitów. W innym przypadku należy jednak pamiętać, że prześwity powinny stanowić 25% powierzchni ogrodzenia.
 
Jeśli naszej posesji towarzyszy uciążliwe sąsiedztwo, od którego chcemy się wyraźnie odgrodzić, dobrym pomysłem jest zastosowanie ogrodzenia panelowego w połączeniu z roślinnością. Gdy zasadzimy wzdłuż ogrodzenia rośliny tworzące zwarty szpaler (np. buki lub tuje) i zadbamy o ich odpowiednie przycięcie, uzyskamy nie tylko szczelne zabezpieczenie, ale i estetyczny żywopłot. Producenci często oferują całe systemy ogrodzeniowe, złożone nie tylko z samego ogrodzenia, ale również bram, furtek i innych elementów. Takie systemowe rozwiązania pozwalają na szybkie i łatwe dopasowanie poszczególnych elementów i na stworzenie funkcjonalnej całości w postaci ogrodzenia działki.
autor: RedPen,Tabal
źródło: media,portal-prasowy.pl,Tabal
Oceń:
Podziel się:
ComplexHouse
Zobacz także
Instrukcja obsługi domu, czyli jakie obowiązki ma właściciel domu jednorodzinnego

Instrukcja obsługi domu, czyli jakie obowiązki ma właściciel domu jednorodzinnego

Wraz z wybudowaniem domu i zamieszkaniem w nim kończy się aktywność właściciela jako inwestora, a zaczyna jako gospodarza. Przychodzi bowiem czas na kolejny etap – dbanie o stan domu oraz pilnowanie, by wszystkie jego elementy funkcjonowały bez zarzutu oraz nie dochodziło do usterek i uszkodzeń.

Pomysł na gabion.

Pomysł na gabion.

Jak wykorzystać ozdobne kamienie w aranżacjach architektury ogrodowej? Idealnym pomysłem mogą okazać się gabiony, za pomocą których stworzymy wiele różnorodnych elementów dekoracyjnych.

Ekologiczna architektura w ogrodzie.

Ekologiczna architektura w ogrodzie.

Ławka, pergola, chodnik, ogrodzenie… to nieodzowne elementy architektury ogrodowej. Ich odpowiedni układ oraz dobór materiałów potrzebnych do budowy mogą sprawić, że nasz ogród będzie nie tylko piękny, ale także trwały.

Impregnujemy i malujemy drewno w ogrodzie cz.2

Impregnujemy i malujemy drewno w ogrodzie cz.2

Często decydujemy się na budowę drewnianego ogrodzenia, altany, parawanów, czy też zakup drewnianych mebli ogrodowych. I słusznie, bo drewno, to wyjątkowo wdzięczny materiał o niesamowitych walorach estetycznych. Musimy jednak pamiętać, że jego trwałość i piękny wygląd przez długi czas zależą od regularnych zabiegów impregnacyjnych i pielęgnacyjnych.

Impregnujemy i malujemy drewno w ogrodzie cz.1

Impregnujemy i malujemy drewno w ogrodzie cz.1

Przydomowy ogród, czy działka za miastem to miejsca, w których zazwyczaj wypoczywamy po ciężkim tygodniu spędzonym w pracy. Nic więc dziwnego, że urządzamy te miejsca w taki sposób, by korzystanie z nich sprawiało nam możliwie największą przyjemność...

Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Galerie & filmy
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl

Prezentacja montażu dekoracyjnych płyt betonowych na ścianie w kilku prostych krokach.

Montaż systemu kominowego CJ Blok
Montaż systemu kominowego CJ Blok

Film instruktażowy dotyczący montażu systemu kominowego ceramicznego suchy standard SKC-C (s) CJ Blok

Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka
Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka

Film instruktażowy pokazujący montaż deski trójwarstwowej na swojej podłodze. System bezklejowy tzw. pływający na zamki typu click. Lub przyklejane do podłoża za pomocą kleju. Dodatkowo pokazane jest jak montować listwy dylatacyjne, listwy przypodłogowe, jak pielęgnować podłogę i jak o nią dbać. Również jak zamontować na ogrzewaniu podłogowym. Zapraszamy do zapoznania się jak montować deskę barlinecką by nasza podłoga była idealna.

Instalacja ogrzewania podłogowego
Instalacja ogrzewania podłogowego

Instalacja ogrzewania podłogowego wyposażona w termostatyczną grupę mieszającą GM40 oraz rozdzielacz RZP wyposażony w: przepływomierze, by-pass bezpieczeństwa oraz głowice termoelektryczne połączone z regulatorem temperatury firmy FERRO.

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I
Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Znajdź firmę
branża
województwo
miasto
nazwa firmy