ComplexHouse
ComplexHouse
Kuchnia na zdrowie.

Kuchnia na zdrowie.

Myśląc o zdrowej kuchni, w mgnieniu oka przychodzą nam na myśl złote zasady odżywiania i odpowiedniego trybu życia.

 

Nie wiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że równie ważna dla naszego zdrowia jest odpowiednia i funkcjonalna aranżacja kuchennego wnętrza, w którym przebywamy i pracujemy niekiedy przeważającą część dnia. 
 
 
Odpowiedni podzielona szuflada
fot.KAM
Meble na wysokości zadania 
Wygodny fotel do oglądania telewizji, wyprofilowane krzesło biurkowe, odpowiednio miękka kanapa czy wygodna poduszka, która złagodzi bóle kręgosłupa, to wciąż nie wszystko. Niepozorne miejsce pracy jakim jest kuchnia, musi być zaaranżowane z równie dużą starannością, z jaką dobieramy meble wypoczynkowe i siedziska. Oczywiste jest, że siedzenie jest swojego rodzaju sztuką, a co ze staniem? Otóż okazuje się, że podczas pozycji stojącej, narażamy kręgosłup na długotrwałe przeciążenie, a nacisk na kręgi wynosi aż 100 kg. Jeśli kuchenne obowiązki nie pozwalają nam na odpoczynek, zadbajmy przynajmniej o to, by częściowo odciążyć plecy. Niezwykle ważna jest przemyślana wysokość montowanych blatów. Zbyt nisko osadzony blat kuchenny czy stół, wymusza stanie w pozycji zgiętej, co bardzo źle wpływa na nasz kręgosłup. Stałe pochylenie głowy przeciąża odcinek szyjny, przez co często odczuwamy też ból i napięcie karku. Obecnie, bardzo modne, są blaty o różnych poziomach. Projektując kuchnię, zawsze zwracajmy uwagę na odpowiednie dopasowanie wysokości mebli w stosunku do wzrostu, oraz do tego, jakie prace wykonujemy. Do czynności wykonywanych na siedząco, zalecana średnia wysokość to 74-76cm, natomiast do wymagających stania będzie to około 86-91cm – radzi ekspert Andrzej Wołosz z firmy meblowej KAM. 
 
Praktyczna szafa spiżarnia
fot.KAM
 
 
Bezpieczne miejsce pracy 
Równie ważna jest wysokość szafek, szuflad, oraz sprzętu kuchennego, którego używamy na co dzień. Zbyt wysokie szafki, sprawiają, że przy podnoszeniu rąk zmienia się napięcie w mięśniach karku i obręczy barkowej. Podczas ucisku na tętnice w kręgosłupie szyjnym, możliwe, są nawet nagłe zawroty głowy. Powinny być one zamontowane w taki sposób, żeby użytkownik nie musiał zbyt często schylać się, w poszukiwaniach garnków, czy talerzy ani sięgać zbyt wysoko. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie wysokich szafek wysuwanych typu cargo, bądź po prostu szuflad z wysokością optymalnie dobraną do najczęściej przechowywanych w kuchni przedmiotów i produktów – zauważa ekspert Andrzej Wołosz. Dzięki temu wszystkie zapasy będą uporządkowane i pod ręką, a my zaoszczędzimy sobie biegania, szukania i zbędnego przeciążania ciała. Również okap nad kuchenką, powinien być zawieszony na odpowiedniej wysokości (średnio od 65-90cm), w zależności od wzrostu użytkownika. Nie będziemy wówczas mieli możliwości uderzenia w niego głową podczas pochylania się nad gotującą zupą, co daje nam większe bezpieczeństwo pracy. 
 
 
Przestrzenna kuchnia z dużą powierzchnią blatu
fot.KAM
Ciekawym pomysłem pod względem wygody i bezpieczeństwa, są także półki z powłoką antypoślizgową, zapobiegającą suwaniu się garnków. Ponadto, można wykończyć je relingiem, który zabezpieczy garnki przez ewentualnym wypadnięciem. Jeśli natomiast po naszej kuchni chadza mały urwis, koniecznie zadbajmy o zabezpieczenie rogów blatu gumowymi nakładkami.
 
Zdrowo, czyli czysto i naturalnie
Niemałe znaczenie dla naszego zdrowia ma też oczywiście czystość. Regularne porządki, są tutaj sprawą nadrzędną, gdyż wilgotna kuchnia to doskonałe środowisko dla bakterii. To tutaj przecież obieramy i kroimy produkty przed włożeniem ich do garnka. Rozwiązaniem, sprzyjającym utrzymaniu higienicznego wyglądu, są np. błyszczące powierzchnie mebli kuchennych. Łatwość ich czyszczenia sprawia, że zawsze wyglądają one schludnie, a my nie musimy poświęcać cennych godzin urlopu na szorowanie powierzchni frontów. 
 
Zdrowo znaczy naturalnie, dlatego ciekawym pomysłem na zdrową kuchnię, może być montaż drewnianego blatu. Wbrew pozorom, dobrze zakonserwowane, twarde drewno, cechuje się dużą odpornością na wilgoć i chemikalia, dzięki czemu śmiało możemy stosować je w kuchni. 
 
Pamiętajmy, że zasadą urządzania wygodnej, funkcjonalnej kuchni jest ustawienie mebli współgrające z kolejnością wykonywanych codziennie czynności, a także odpowiednie oświetlenie wpływające na nasze zdrowie, wzrok i samopoczucie.
autor: Pointb
źródło: media,portal-prasowy.pl,KAM
Oceń:
Podziel się:
West Village Rzeszów
Zobacz także
Urządzamy mieszkanie dla singla

Urządzamy mieszkanie dla singla

Przy wchodzeniu w dorosłość i stawianiu pierwszych kroków ku stabilizacji, zaczynamy szukać własnego „M”. Często jeszcze bez zobowiązań i planów, decydujemy się na wybór kawalerki jako pierwszej, całkowicie swojej przestrzeni. Jak urządzić ją praktycznie i oryginalnie, jeśli ogranicza nas metraż?

Temperatura komfortu i bezpieczeństwa – zawór kątowy z termostatem SCHELL

Temperatura komfortu i bezpieczeństwa – zawór kątowy z termostatem SCHELL

Starannie zaprojektowana instalacja powinna nie tylko dostarczać najwyższego komfortu użytkowania, lecz także zapewniać bezpieczeństwo.

Higiena w czterech kątach – bezpieczna kuchnia i łazienka.

Higiena w czterech kątach – bezpieczna kuchnia i łazienka.

Podwyższona wilgotność powietrza, częsty kontakt z bakteriami, wspólne korzystanie z przedmiotów codziennego użytku.

Dekalog porad-jak dobrać panele podłogowe.

Dekalog porad-jak dobrać panele podłogowe.

Nie zaczynaj od podłogi! - to tytuł pierwszej ze wskazówek otwierających dekalog pierwszego poradnika dotyczącego wyboru paneli podłogowych opracowanego przez specjalistów na co dzień zajmujących się ich produkcją.

Półki i schowki w łazience – czyli jak wykorzystać małą przestrzeń.

Półki i schowki w łazience – czyli jak wykorzystać małą przestrzeń.

Mała łazienka to duże wyzwanie. Niełatwo jest przechowywać wszystkie niezbędne domowe akcesoria, gdy ogranicza nas metraż pomieszczenia. W niewielkich pomieszczeniach liczy się każdy centymetr kwadratowy. Jak mądrze wykorzystać przestrzeń w małej łazience radzą polscy specjaliści współpracujący z platformą Homebook.pl

Krok po kroku
Montaż karniszy

Montaż karniszy

Kiedy mamy już za sobą wybór karniszy, przed nami pojawia się nowe zadanie – montaż.

Układanie terakoty

Układanie terakoty

Praktyczne ABC układania płytek podłogowych...

Układanie glazury

Układanie glazury

Piękne płytki to ozdoba każdej ściany...

Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Galerie & filmy
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl

Prezentacja montażu dekoracyjnych płyt betonowych na ścianie w kilku prostych krokach.

Montaż systemu kominowego CJ Blok
Montaż systemu kominowego CJ Blok

Film instruktażowy dotyczący montażu systemu kominowego ceramicznego suchy standard SKC-C (s) CJ Blok

Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka
Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka

Film instruktażowy pokazujący montaż deski trójwarstwowej na swojej podłodze. System bezklejowy tzw. pływający na zamki typu click. Lub przyklejane do podłoża za pomocą kleju. Dodatkowo pokazane jest jak montować listwy dylatacyjne, listwy przypodłogowe, jak pielęgnować podłogę i jak o nią dbać. Również jak zamontować na ogrzewaniu podłogowym. Zapraszamy do zapoznania się jak montować deskę barlinecką by nasza podłoga była idealna.

Instalacja ogrzewania podłogowego
Instalacja ogrzewania podłogowego

Instalacja ogrzewania podłogowego wyposażona w termostatyczną grupę mieszającą GM40 oraz rozdzielacz RZP wyposażony w: przepływomierze, by-pass bezpieczeństwa oraz głowice termoelektryczne połączone z regulatorem temperatury firmy FERRO.

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I
Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Znajdź firmę
branża
województwo
miasto
nazwa firmy