ComplexHouse
ComplexHouse
Jak poradzić sobie z wilgocią w łazience

Jak poradzić sobie z wilgocią w łazience

We współczesnych mieszkaniach, szczególnie w budynkach wielorodzinnych (ale i w starszych jednorodzinnych) wilgoć w łazience jest sporym problemem. Jej nadmiar osiada na ścianach, a z czasem może powodować rozwój grzybów i pleśni, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Wiele osób zupełnie nie wie, jak radzić sobie z nadmierną wilgotnością w łazience, a sposób jest bardzo prosty.
Najpierw jednak warto dowiedzieć się czym jest wilgotność i skąd się bierze wilgoć w powietrzu. Wilgotność jest to ilość pary wodnej (czyli wody w fazie gazowej) w powietrzu. W naszym klimacie zawsze pewna ilość pary wodnej znajduje się w powietrzu, ważne jednak, by nie było jej tyle, by doszło do kondensacji, czyli by nie osiadała na wszystkich (szczególnie zimniejszych, czyli szybach, lustrach i metalowych elementach) powierzchniach. A oto jak tego dokonać.
 
Po pierwsze, należy upewnić się, że wentylacja działa prawidłowo. To właśnie ona odpowiedzialna jest za wymianę, a zarazem osuszenie powietrza. Aby wentylacja była sprawna - zarówno ta mechaniczna jak i niewymuszona - grawitacyjna (ciepłe powietrze z wnętrza mieszkania unosi się i opuszcza pomieszczenie przez kanał wentylacyjny, umieszczony pod sufitem), musi być drożna. Jeśli pomimo drożnej wentylacji nadal nie działa ona właściwie, być może winne są zbyt szczelne drzwi do łazienki. Te niewielkie dziurki w dole drzwi, lub po prostu podcięcie pod nimi, ma za zadanie wyrównać ciśnienie w łazience. Gdyby nie one, powietrze ulatując zmniejszałoby ciśnienie w pomieszczeniu, co z kolei wciągnęłoby je z powrotem, uniemożliwiając wymianę. W takim przypadku nawet sprawna wentylacja przestałaby działać.
 
Może się jednak zdarzyć, że sprawna wentylacja nie radzi sobie z ilością wilgoci (z ilością wymienianego powietrza). Ale na to jest sposób, a nawet cały ich szereg.
 
- Podczas kąpieli czy prysznica otwierajmy drzwi. Jeśli nie możemy, otwierajmy je natychmiast po kąpieli. W ten sposób dojdzie przynajmniej do częściowej wymiany powietrza pomiędzy łazienką, a resztą pomieszczeń, a zatem ilość wilgoci się zmniejszy.
- Jeśli mamy taką możliwość, wietrzmy. Najlepiej samą łazienkę (jeśli ma okno). Jeśli nie, to otwórzmy okno w najbliższej odległości. Oczywiście zimą ten sposób jest dość karkołomny.
- Grzejnik pomoże zmniejszyć wilgotność. Można także użyć osuszacza (do budynków i dużych powierzchni polecamy wynajem: eosuszacz.pl do mniejszych pomieszczeń kupno w sklepach budowlanych i AGD).
- Wspomóc można się także zwykłym wentylatorem, który ustawiamy w drzwiach łazienki. Dobrze działa skierowany tak, by wwiewał suche powietrze do jej wnętrza.
 
Jeśli wilgoć nadal panuje, a jej źródło wydaje się nie znane, możliwe, że gdzieś istnieje jakaś nieszczelność, bądź zalega woda (w rogu pod wanną, czy pod szafką), która nieustannie parując podnosi wilgotność i niweczy nasze wysiłki osuszeniowe.
autor: eOsuszacz.pl
Oceń:
Podziel się:
ComplexHouse
Zobacz także
Jak urządzić łazienkę w stylu minimalistycznym?

Jak urządzić łazienkę w stylu minimalistycznym?

Mieszkanie urządzone w stylu minimalistycznym to przede wszystkim prostota, ład, porządek i harmonia. Nie ma tutaj miejsca na przepych, szalone połączenia kolorystyczne, czy awangardowe bogato zdobione meble. Przestrzeń jest urządzona elegancko i z klasą, ale dosyć ascetycznie. Minimalistyczne wnętrza doskonale wpisują się na przykład w styl industrialny. Nawet jeśli nie planujemy urządzania całego mieszania w duchu minimalizmu, warto zastanowić się nad minimalistycznym wystrojem łazienki, zwłaszcza jeśli jest ona niewielka. Dzięki prostym, praktycznym rozwiązaniom zyskamy sporo miejsca i zmieścimy wszystkie niezbędne sprzęty oraz akcesoria łazienkowe. Sprawdź, jak urządzić łazienkę w stylu minimalistycznym.

Wybieramy kabinę prysznicową - najważniejsze porady

Wybieramy kabinę prysznicową - najważniejsze porady

We współczesnym wystroju łazienki czy salonu kąpielowego kabina prysznicowa stała się bardzo ważnym elementem wyposażenia . Kabiny prysznicowe zostały stworzone jako alternatywa dla wanny i dedykowane były na początku do małych łazienek.

Urządzamy mieszkanie dla singla

Urządzamy mieszkanie dla singla

Przy wchodzeniu w dorosłość i stawianiu pierwszych kroków ku stabilizacji, zaczynamy szukać własnego „M”. Często jeszcze bez zobowiązań i planów, decydujemy się na wybór kawalerki jako pierwszej, całkowicie swojej przestrzeni. Jak urządzić ją praktycznie i oryginalnie, jeśli ogranicza nas metraż?

Temperatura komfortu i bezpieczeństwa – zawór kątowy z termostatem SCHELL

Temperatura komfortu i bezpieczeństwa – zawór kątowy z termostatem SCHELL

Starannie zaprojektowana instalacja powinna nie tylko dostarczać najwyższego komfortu użytkowania, lecz także zapewniać bezpieczeństwo.

Higiena w czterech kątach – bezpieczna kuchnia i łazienka.

Higiena w czterech kątach – bezpieczna kuchnia i łazienka.

Podwyższona wilgotność powietrza, częsty kontakt z bakteriami, wspólne korzystanie z przedmiotów codziennego użytku.

Krok po kroku
Montaż miski ustępowej

Montaż miski ustępowej

Nawet w małej łazience muszą być zachowane wymagane dla komfortu odległości między urządzeniami i meblami.

Montaż lustra

Montaż lustra

Lustro jest niezbędnym elementem każdej łazienki, jednak jego montaż jest operacją wymagającą ostrożności.

Układanie glazury

Układanie glazury

Piękne płytki to ozdoba każdej ściany...

Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Galerie & filmy
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl

Prezentacja montażu dekoracyjnych płyt betonowych na ścianie w kilku prostych krokach.

Montaż systemu kominowego CJ Blok
Montaż systemu kominowego CJ Blok

Film instruktażowy dotyczący montażu systemu kominowego ceramicznego suchy standard SKC-C (s) CJ Blok

Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka
Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka

Film instruktażowy pokazujący montaż deski trójwarstwowej na swojej podłodze. System bezklejowy tzw. pływający na zamki typu click. Lub przyklejane do podłoża za pomocą kleju. Dodatkowo pokazane jest jak montować listwy dylatacyjne, listwy przypodłogowe, jak pielęgnować podłogę i jak o nią dbać. Również jak zamontować na ogrzewaniu podłogowym. Zapraszamy do zapoznania się jak montować deskę barlinecką by nasza podłoga była idealna.

Instalacja ogrzewania podłogowego
Instalacja ogrzewania podłogowego

Instalacja ogrzewania podłogowego wyposażona w termostatyczną grupę mieszającą GM40 oraz rozdzielacz RZP wyposażony w: przepływomierze, by-pass bezpieczeństwa oraz głowice termoelektryczne połączone z regulatorem temperatury firmy FERRO.

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I
Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Znajdź firmę
branża
województwo
miasto
nazwa firmy