ComplexHouse
ComplexHouse
Producenci
Atlas
Lejmy wodę na podłogę.

Lejmy wodę na podłogę.

Przy zawrotnym tempie życia, szybki prysznic, to jest to. Ponadto, coraz więcej zwolenników przysparza mu czysta ekonomia - oszczędność.

 

Ostatnio bardzo modne jest minimalistyczne rozwiązanie – prysznic bez typowego brodzika, w którym woda leje się bezpośrednio na podłogę. 
 
Poziom kratki należy dopasować do 
projektowanego poziomu wykończonej 
posadzki.fot.portal-prasowy.pl
Podążając za modą i wybierając prysznic bez brodzika, należy zastanowić się, czy nasza łazienka jest gotowa na takie rozwiązanie. Za rezygnacją z brodzika przemawiają względy praktyczne. Może on mieć dowolne wymiary i kształt, a osobom starszym, niepełnosprawnym i dzieciom łatwiej jest z niego korzystać.
 
Podejście kanalizacyjne
Podłoga prysznica może być zagłębiona na kilka centymetrów w stosunku do pozostałej powierzchni podłogi łazienki, może też pozostać na jednakowym z nią poziomie. Podłączenie do kanalizacji - wraz z odpływem - musi się mieścić w grubości stropu i podkładu podłogowego lub podłogi na gruncie. Należy pamiętać, aby odpływ z natrysku znajdował się wyżej niż miejsce, gdzie następuje połączenie z pionem kanalizacyjnym.
 
Na rynku jest w czym wybierać - dostępne są odpływy punktowe i liniowe, które mogą być zlokalizowane przy ścianie lub na środku podłogi prysznica. Do montowania w narożnikachsą odpływy proste i kątowe. Zachowanie spadku odpływu pozwoli na swobodne odprowadzanie wody z podłogi.
 
Poziom kratki także należy dopasować do projektowanego poziomu wykończonej posadzki, uwzględniając jednocześnie grubość płytek i zaprawy klejowej do ich mocowania. Następnie układa się wylewkę cementową przy użyciu samorozlewnej zaprawy Atlas Postar 100 - w żadnym miejscu nie może być cieńsza niż 3 cm, a dno musi mieć spadek w kierunku wpustu podłogowego. Po stwardnieniu wylewki syfon okala się dodatkowo taśmą uszczelniającą a na podłogę  i ściany natrysku nakłada się izolację przeciwwodną, na przykład z płynnej folii, tworzącą szczelną „wannę”.
 
Izolacja ścian i podłogi 
Prysznic bez typowego brodzika może
mieć dowolny wymiar i kształt.
fot.Shutterstock
Do tego celu można posłużyć się sprawdzonym systemem uszczelnień, zawierającym wszystkie niezbędne elementy - Atlasem Woder E. Jest to przede wszystkim płynna folia elastyczna na bazie tworzyw sztucznych, przeznaczona do uszczelniania porowatych podłoży mineralnych oraz płyt gipsowo-kartonowych. Sprzedawana jest jako gotowa do bezpośredniego użycia, jednorodna pasta. Użycie Wodera E jest  proste. Folię nakładamy w  kolejnych warstwach   przy pomocy pędzla, wałka lub pacy. Należy pamiętać, by następną warstwę „malować” po trzech godzinach od położenia pierwszej, a także po zamontowaniu uszczelniających taśm i kołnierzy. Elementem istotnym dla szczelności izolacji będzie jej prawidłowa grubość, wynosząca w tym przypadku minimum 2 mm. Praktycznym sposobem kontroli grubości ułożonej warstwy izolacyjnej jest położnie „na mokro”, na pierwszej warstwie izolacji, zbrojenia z siatki elewacyjnej z włókna szklanego. Kolejne warstwy masy izolacyjnej nakładamy do zaniknięcia wzoru siatki co gwarantuje uzyskanie wymaganej grubości.
 
Taśmy i kołnierze uszczelniające Atlas stosuje się do elastycznego i wodoszczelnego zabezpieczenia naroży, przy kratkach ściekowych, krawędziach przejść rur instalacyjnych. Taśma jest wodoszczelna, odporna na działanie substancji chemicznych, jest bardzo dobrze przyczepna do wszelkiego rodzaju mas uszczelniających, co w konsekwencji umożliwia jej łatwy montaż i równomierne ułożenie.
 
W skład systemu Atlas Woder E wchodzą także akcesoria uzupełniające, takie jak narożniki wewnętrzne i zewnętrzne szare, służące do elastycznego i wodoszczelnego przykrywania narożników wewnętrznych i zewnętrznych; pierścień przypodłogowy, służący do uszczelniania kratki ściekowej w podłodze pod okładziną ceramiczną oraz pierścienie ścienne, uszczelniające powierzchnie w okolicy baterii.
 

Specjalistyczne zaprawy
 
Po wyschnięciu izolacji przeciwwodnej można rozpocząć przyklejanie płytek ceramicznych. Przeznaczone na dno natrysku, nie powinny mieć dużych wymiarów, aby łatwiej je było układać na spadzistym podkładzie. Wskazane jest, by ich wymiary nie przekraczały 10×10 cm - najlepsza będzie drobna mozaika, ale może też być antypoślizgowy gres lub płytki ceramiczne. Płytki narażone będą na działanie gorącej wody, do przyklejania ich należy więc zastosować specjalistyczną wysokoelastyczną zaprawę, jak Atlas Plus, a do płytek gresowych, Atlas Progres Elastyk. Po ułożeniu płytek trzeba dopasować kratkę tak, by nie wystawała ponad okładzinę. W trudnych warunkach doskonale sprawdzi się Fuga Epoksydowa Atlas Artis, produkowana na bazie żywicy epoksydowej. Jest to materiał całkowicie wodoszczelny, odporny na działanie wody. Fuga wykorzystuje innowacyjny system Color Protect, przedłużający trwałość koloru spoin oraz zapobiegający powstawaniu na ich powierzchni plam i wykwitów w trakcie eksploatacji, a także system Myko Bariera, zabezpieczający je dodatkowo przed rozwojem grzybów i pleśni. Fuga oferowana jest w pięciu najbardziej popularnych kolorach: białym, jasnobeżowym, beżowym, brązowym i szarym
 
 
 
EKSPERT RADZI
Piotr Dereń, GRUPA ATLAS
 
A na styku silikon
Z uwagi na odkształcenia termiczne okładzin ceramicznych występujące w płaszczyźnie posadzki oraz płaszczyznach ścian, wymagane jest zastosowanie odpowiednio elastycznego połączenia na ich  stykach. Rozwiązaniem dla takich połączeń jest trwale elastyczny silikon sanitarny Atlas Artis, którego kolor dobrać można stosownie do barwy spoiny. Jest on odporny na działanie pleśni i grzybów. Reagując z wilgocią z powietrza, tworzy trwałą, elastyczną i wodoodporną warstwę izolującą. 
Szczeliny, przeznaczone do wypełniania, należy wcześniej obustronnie okleić taśmą malarską. Ułatwi to układanie silikonu i zabezpieczy płytki przed zabrudzeniami. Silikon wciskamy w spoinę z niewielkim nadmiarem przy pomocy specjalnego pistoletu. Czynność tę należy wykonać w sposób ciągły, nie pozostawiając przerw i pustych przestrzeni. Naniesioną masę można wygładzić szpachelką lub innym narzędziem, zmoczonym wodnym roztworem mydła, profilując kształt spoiny. Nadmiar silikonu trzeba usunąć w kierunku od środka na zewnątrz. Po zakończeniu silikonowania usuwa się papierową taśmę.
autor: Piotr Dereń
źródło: media,portal-prasowy.pl,Atlas
Oceń:
Podziel się:
ComplexHouse
Zobacz także
Jak urządzić łazienkę w stylu minimalistycznym?

Jak urządzić łazienkę w stylu minimalistycznym?

Mieszkanie urządzone w stylu minimalistycznym to przede wszystkim prostota, ład, porządek i harmonia. Nie ma tutaj miejsca na przepych, szalone połączenia kolorystyczne, czy awangardowe bogato zdobione meble. Przestrzeń jest urządzona elegancko i z klasą, ale dosyć ascetycznie. Minimalistyczne wnętrza doskonale wpisują się na przykład w styl industrialny. Nawet jeśli nie planujemy urządzania całego mieszania w duchu minimalizmu, warto zastanowić się nad minimalistycznym wystrojem łazienki, zwłaszcza jeśli jest ona niewielka. Dzięki prostym, praktycznym rozwiązaniom zyskamy sporo miejsca i zmieścimy wszystkie niezbędne sprzęty oraz akcesoria łazienkowe. Sprawdź, jak urządzić łazienkę w stylu minimalistycznym.

Jak poradzić sobie z wilgocią w łazience

Jak poradzić sobie z wilgocią w łazience

We współczesnych mieszkaniach, szczególnie w budynkach wielorodzinnych (ale i w starszych jednorodzinnych) wilgoć w łazience jest sporym problemem. Jej nadmiar osiada na ścianach, a z czasem może powodować rozwój grzybów i pleśni, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Wiele osób zupełnie nie wie, jak radzić sobie z nadmierną wilgotnością w łazience, a sposób jest bardzo prosty.

Wybieramy kabinę prysznicową - najważniejsze porady

Wybieramy kabinę prysznicową - najważniejsze porady

We współczesnym wystroju łazienki czy salonu kąpielowego kabina prysznicowa stała się bardzo ważnym elementem wyposażenia . Kabiny prysznicowe zostały stworzone jako alternatywa dla wanny i dedykowane były na początku do małych łazienek.

Urządzamy mieszkanie dla singla

Urządzamy mieszkanie dla singla

Przy wchodzeniu w dorosłość i stawianiu pierwszych kroków ku stabilizacji, zaczynamy szukać własnego „M”. Często jeszcze bez zobowiązań i planów, decydujemy się na wybór kawalerki jako pierwszej, całkowicie swojej przestrzeni. Jak urządzić ją praktycznie i oryginalnie, jeśli ogranicza nas metraż?

Temperatura komfortu i bezpieczeństwa – zawór kątowy z termostatem SCHELL

Temperatura komfortu i bezpieczeństwa – zawór kątowy z termostatem SCHELL

Starannie zaprojektowana instalacja powinna nie tylko dostarczać najwyższego komfortu użytkowania, lecz także zapewniać bezpieczeństwo.

Krok po kroku
Montaż płyt gipsowo-kartonowych

Montaż płyt gipsowo-kartonowych

Montaż ścian z płyt kartonowo-gipsowych jest łatwy. Zobacz sam ...

Montaż karniszy

Montaż karniszy

Kiedy mamy już za sobą wybór karniszy, przed nami pojawia się nowe zadanie – montaż.

Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Galerie & filmy
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl

Prezentacja montażu dekoracyjnych płyt betonowych na ścianie w kilku prostych krokach.

Montaż systemu kominowego CJ Blok
Montaż systemu kominowego CJ Blok

Film instruktażowy dotyczący montażu systemu kominowego ceramicznego suchy standard SKC-C (s) CJ Blok

Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka
Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka

Film instruktażowy pokazujący montaż deski trójwarstwowej na swojej podłodze. System bezklejowy tzw. pływający na zamki typu click. Lub przyklejane do podłoża za pomocą kleju. Dodatkowo pokazane jest jak montować listwy dylatacyjne, listwy przypodłogowe, jak pielęgnować podłogę i jak o nią dbać. Również jak zamontować na ogrzewaniu podłogowym. Zapraszamy do zapoznania się jak montować deskę barlinecką by nasza podłoga była idealna.

Instalacja ogrzewania podłogowego
Instalacja ogrzewania podłogowego

Instalacja ogrzewania podłogowego wyposażona w termostatyczną grupę mieszającą GM40 oraz rozdzielacz RZP wyposażony w: przepływomierze, by-pass bezpieczeństwa oraz głowice termoelektryczne połączone z regulatorem temperatury firmy FERRO.

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I
Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Znajdź firmę
branża
województwo
miasto
nazwa firmy