West Village Rzeszów
West Village Rzeszów
Montaż podłogi od praktycznej strony.

Montaż podłogi od praktycznej strony.

Prawidłowy montaż podłogi drewnianej to pierwszy krok do jej wieloletniego użytkowania. Nawet jeśli montaż zlecamy specjalistom warto poznać kilka wskazówek i dopilnować kilku aspektów układania podłogi,aby w przyszłości cieszyć się w pełni wytrzymałą podłogą.

W jakich warunkach montować?

Montaż drewnianych desek podłogowych można rozpocząć po zakończeniu wszystkich prac budowlanych i wykończeniowych. Pomieszczenie musi być osuszone oraz posiadać sprawny system wentylacyjny. Drzwi wewnętrzne należy zainstalować po ułożeniu podłogi (chyba, że producent drzwi zaleca inaczej). Temperatura w pomieszczeniu, w którym zamierzamy ułożyć podłogę powinna wynosić przynajmniej +10°C, najlepiej +18-23°C. Co ważne, taką temperaturę również musi mieć podłoże. Kolejną istotną sprawą jest właściwa wilgotność podłoża oraz wilgotność drewna.

fot.Kopp-Podłogi
Wilgotność podłoża cementowego nie może przekraczać 2% CM (zmierzone metodą karbidową), a podłoża anhydrytowego 0,5% CM. Jeżeli poziom wilgotności nieznacznie przekracza te parametry należy zastosować poliuretanowy grunt odcinający, ale należy przy tym pamiętać, że podłogę trzeba przykleić do podłoża wciągu 24h od nałożenia gruntu, ponieważ w innym przypadku przyczepność kleju do zagruntowanego podłoża może być obniżona.
Właściwe przechowywanie desek
Montaż powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia dostarczonych paczek, czy nie uległy uszkodzeniu w trakcie transportu. Nie otwierajmy paczek z deskami przed montażem ponieważ mogą wchłonąć wilgoć i odkształcić się. Wówczas takie deski nie nadają się do ułożenia. Paczki przechowujmy zawsze w pozycji poziomej, nigdy nie stawiajmy ich w pozycji pionowej – to może spowodować deformację desek.
Drewno jest materiałem naturalnym i co za tym idzie w poszczególnych paczkach mogą pojawić się deski o widocznie innej barwie lub posiadające inne usłojenie. Absolutnie nie stanowi to wady produktu, ale niektórym osobom może się to nie podobać.
Warto więc w trakcie montażu przeglądnąć deski z kilku paczek i ułożyć je tak aby tony różnych odcieni ładnie ze sobą współgrały. W miejscach gdzie będą stały meble, pod schodami, czyli tam gdzie podłoga jest niewidoczna, można umieścić deski, które najmniej nam się podobają, np. posiadają intensywne usłojenie albo spore sęki. Warto o tym pamiętać, bo może się tak zdarzyć, że ostatnie deski będą montowane przy wejściu do salonu – a mogą to być akurat te deski, których odcień lekko, aczkolwiek widocznie odbiega od pozostałych, a wówczas nie będziemy już mieli możliwości zamiany.
Pamiętajmy też o tym, że każdy gatunek drewna, pod wpływem światła słonecznego zmienia odcień. Drewna egzotyczne w kolorystyce pomarańczowej i bordowej zazwyczaj ciemnieją i nabierają głębi koloru. Podłogi jasne zyskują słomkowy odcień. Zmiana kolorystyki dotyczy każdego gatunku drewna i jest to proces w pełni naturalny. Warto o tym wiedzieć, ponieważ w sklepie zazwyczaj widzimy tylko mały fragment podłogi, która jest na ekspozycji już jakiś czas i tym samym kolor dojrzał. Podłoga świeżo montowana będzie najczęściej w jaśniejszym odcieniu, nie przejmujmy się tym, po kilku tygodniach zauważymy już widoczną różnicę w zmianie barwy. Barwę zmienić będą też nowo zamontowane drzwi, framugi okien, meble i inne drewniane czy fornirowane elementy wyposażenia wnętrza.
Montaż bez użycia kleju

fot.Kopp-Podłogi
Bez użycia kleju montujemy tzw. podłogi pływające, które nie są przymocowane do podłoża. Na początku należy zadbać, aby podłoże było suche i równe. Nierówności podłoża przekraczające 2 mm na długości 2 metrów powinniśmy zniwelować jeszcze przed rozpoczęciem montażu. To czy wylewka jest pozioma sprawdzamy poziomicą, która ma przynajmniej 2 metry długości. Na tak przygotowanym podłożu kładziemy następnie specjalną folię izolacyjną.
Folia izolacyjna zabezpiecza przed wilgocią. Zalecamy folię o grubości 0,2 mm, którą układa się na zakładkę o szerokości ok. 30 centymetrów. Nie zapominajmy o folii przy krawędziach ścian, należy ją położyć powyżej wysokości listew, a przed ich zamontowaniem po prostu nadmiar folii odciąć.
Następnie na folii kładzie się podkład piankowy lub korkowy, który tłumi kroki i zwiększa komfort użytkowania podłogi. Na tak przygotowanym podłożu można już układać podłogę.
Ważną wskazówką jest, aby montaż podłogi rozpocząć od dłuższej ściany w pomieszczeniu. Układając pierwszy rząd podłogi pamiętajmy także o zachowaniu szczeliny dylatacyjnej pomiędzy podłogą i ścianą, której szerokość wynosi około 1 cm. 
-System montażu Klik System został tak pomyślany, aby maksymalnie uprościć montaż. Pierwszą deskę układamy tak, aby górny zamek znajdował się od strony ściany. Ostatnią deskę w pierwszym pasie, musimy dociąć tak, aby uwzględnić szczelinę dylatacyjną. W kolejnym rzędzie układanie rozpoczynamy deską, która pozostała z przycięcia. Pamiętajmy, że połączenia krótszych desek z sąsiadujących rzędów powinny być przesunięte w stosunku do siebie o przynajmniej 20 centymetrów. Wtedy uzyskujemy największą wytrzymałość podłogi. Ważne jest także, aby cięć dokonywać od strony lakierowanej, aby uniknąć uszkodzenia powierzchni użytkowej podłogi.
Deski montujemy delikatnie, bez użycia zbyt dużej siły, zatrzaskując jedną w drugiej. Jeśli mamy z tym trudności sprawdźmy czy w zamku nic się nie znajduje. W żadnym wypadku nie wolno nam dobijać deski młotkiem, po to aby się zatrzasnęła.
Ostatni rząd desek wymaga precyzji. Deski należy bardzo dokładnie zmierzyć i przyciąć. Odcinana powinna być część deski z zamkiem dolnym. Gdy skończymy układanie całej podłogi usuwamy kliny dylatacyjne (pozwalają zachować szczelinę dylatacyjną podczas montażu) oraz mocujemy listwy przypodłogowe do ściany. Nie należy ich montować bezpośrednio do podłogi. 
Podłoga przyklejana do podłogi
                                                     Przed klejeniem podłogi należy także sprawdzić stan podłoża. Jeśli jest słabe, mocno pylące należy zastosować grunt poliuretanowy.

fot.Kopp-Podłogi
Klejenie podłogi należy rozpocząć od równomiernego naniesienia kleju na podłoże, przy pomocy odpowiedniej szpachli zębatej. Prawidłowe rozprowadzenie kleju jest konieczne aby zapewnić prawidłową siłę mocowania. 
Klej nakładamy tylko na powierzchni na jakiej będziemy w stanie ułożyć deski, zanim klej zacznie zasychać. Deski układamy bezpośrednio na świeżo nałożoną warstwę kleju, i dociskamy lekko przesuwając. Wszelkie zabrudzenia powierzchni parkietu klejem powstałe podczas montażu należy bezzwłocznie, przed związaniem kleju, usuwać za pomocą środka czyszczącego zalecanego przez producenta kleju - dodaje specjalistka Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe.
Wskazówki dotyczące montażu są takie same, jak w przypadku podłogi pływającej, z tą różnicą, że posadzkę należy obciążać na czas schnięcia kleju przy użyciu na przykład pojemników z klejem lub paczek z deskami. Poza tym, aby posadzka została prawidłowo przyklejona na całej powierzchni, nabrała równomiernej wilgotności należy przez około 24 do 48 godzin pomieszczenie pozostawić puste. Gdy klej wyschnie, usuwamy kliny dylatacyjne i mocujemy listwy przypodłogowe, bezpośrednio do podłogi (inaczej niż w przypadku podłogi pływającej). 
 
 
Gdy podłoga jest już zamontowana
Po ułożeniu drewnianej podłogi musimy zwrócić uwagę na wiele czynników, ponieważ niewłaściwe warunki mogą spowodować jej trwałe uszkodzenia, a reklamacja na pewno nie zostanie uznana.Temperatura wewnątrz pomieszczenia powinna wynosić 18-23°C, a wilgotność względna 45-60%. W sezonie grzewczym wilgotność powietrza może spaść do tak niskiego poziomu, że deski ulegną przesuszeniu, w efekcie czego powstaną między nimi szpary. Głównym problemem w przypadku pomieszczeń niezamieszkanych jest brak naturalnych źródeł wilgoci, co w przypadku utrzymywania w nich w sezonie grzewczym temperatury ok. 20°C prowadzi do nadmierniego spadku wilgotności powietrza. Zbyt niska wilgotność powietrza sprzyja przesychaniu drewna i powstawaniu wad posadzki w postaci odkształcania się i pękania elementów i występowania wyjątkowo szerokich szczelin pomiędzy deskami. Z tego powodu korzystniejsze jest utrzymywanie w niezamieszkanych pomieszczeniach niższych temperatur powietrza (ok. 10°C) oraz stosowanie nawilżaczy powietrza. W obiektach zamieszkałych problem ten jest o wiele mniejszy, ponieważ ludzie, zwierzęta i rośliny w naturalny sposób wydzielają wilgoć, która jest także emitowana w trakcie kąpieli, gotowania czy prania. Niemniej w sezonie grzewczym wskazane jest także korzystanie z nawilżaczy powietrza. 
 

fot.Kopp-Podłogi
Po zamontowaniu podłogi pamiętajmy też aby nie przykrywać jej folią, która hamuje przenikanie wilgoci, co może doprowadzić do deformacji desek. Jeżeli podłoga wymaga zabezpieczenia użyjmy do tego papieru. 
 
Niezależnie od tego czy montaż podłogi, wykonujemy samodzielnie, czy też zlecamy go fachowcom, warto znać powyższe wskazówki, aby w przyszłości uniknąć rozczarowań związanych z nieprawidłowo ułożoną podłogą. Dostosowując się do zaleceń będziemy mogli przez długie lata cieszyć się drewnianą podłogą.

 

 

 
 

 

 
autor: Times Square PR
źródło: Kopp-Podłogi,Portal-prasowy.pl
Oceń:
Podziel się:
West Village Rzeszów
Zobacz także
Na temat posadzek przemysłowych nie padło jeszcze ostatnie słowo

Na temat posadzek przemysłowych nie padło jeszcze ostatnie słowo

Pomysł jest wykorzystywany od wielu lat, dziesięcioleci, a nawet wieków. Jednak nowoczesne posadzki przemysłowe zyskały nową jakość. Nową jakość i otoczenie. Wprowadzane ulepszenia materiałowe w połączeniu z pomysłowym designem dały nowe możliwości. Posadzki przemysłowe betonowe technologia wykonania i stworzony wyraz artystyczny idą tutaj w parze, a posadzki trafiły z hal produkcyjnych do budynków mieszkalnych.

Urządzamy mieszkanie dla singla

Urządzamy mieszkanie dla singla

Przy wchodzeniu w dorosłość i stawianiu pierwszych kroków ku stabilizacji, zaczynamy szukać własnego „M”. Często jeszcze bez zobowiązań i planów, decydujemy się na wybór kawalerki jako pierwszej, całkowicie swojej przestrzeni. Jak urządzić ją praktycznie i oryginalnie, jeśli ogranicza nas metraż?

Małe pomieszczenie i dużo dokumentów - czyli urządzamy mini gabinet w niewielkim mieszkaniu.

Małe pomieszczenie i dużo dokumentów - czyli urządzamy mini gabinet w niewielkim mieszkaniu.

Miejsce do pracy jest potrzebne niezależnie od metrażu domu czy mieszkania. Jak poradzić sobie z wydzieleniem odpowiedniego miejsca na biurko i szafki do przechowywania wszystkich niezbędnych pism, umów oraz dokumentów? Na to oraz inne pytania odpowiedzą polscy specjaliści z branży wnętrzarskiej współpracujący z platformą Homebook.pl (www.homebook.pl).

Dekalog porad-jak dobrać panele podłogowe.

Dekalog porad-jak dobrać panele podłogowe.

Nie zaczynaj od podłogi! - to tytuł pierwszej ze wskazówek otwierających dekalog pierwszego poradnika dotyczącego wyboru paneli podłogowych opracowanego przez specjalistów na co dzień zajmujących się ich produkcją.

Beton we wnętrzach

Beton we wnętrzach

Beton - zestawiany najczęściej z industrialem i chłodnymi wnętrzami. Niesłusznie traktowany jako surowy i bardzo wymagający element dekoracyjny. Czy wnętrzarski twardziel, jakim jest beton, może posiadać cieplejsze oblicze? Na to pytanie odpowiedzą eksperci współpracujący z platformą Homebook.pl.

Krok po kroku
Lakierownaie parkietu

Lakierownaie parkietu

Nadaj swemu drewnu błysk i szyk...

Montaż paneli podłogowych

Montaż paneli podłogowych

Montaż paneli podłogowych wydaje się łatwy. Czy jednak na pewno ?

Gruntowanie powierzchni

Gruntowanie powierzchni

Gruntowanie powierzchni ma znaczenie, obniża chłonność i ogranicza koszty. To nic trudnego...

Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Galerie & filmy
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl

Prezentacja montażu dekoracyjnych płyt betonowych na ścianie w kilku prostych krokach.

Montaż systemu kominowego CJ Blok
Montaż systemu kominowego CJ Blok

Film instruktażowy dotyczący montażu systemu kominowego ceramicznego suchy standard SKC-C (s) CJ Blok

Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka
Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka

Film instruktażowy pokazujący montaż deski trójwarstwowej na swojej podłodze. System bezklejowy tzw. pływający na zamki typu click. Lub przyklejane do podłoża za pomocą kleju. Dodatkowo pokazane jest jak montować listwy dylatacyjne, listwy przypodłogowe, jak pielęgnować podłogę i jak o nią dbać. Również jak zamontować na ogrzewaniu podłogowym. Zapraszamy do zapoznania się jak montować deskę barlinecką by nasza podłoga była idealna.

Instalacja ogrzewania podłogowego
Instalacja ogrzewania podłogowego

Instalacja ogrzewania podłogowego wyposażona w termostatyczną grupę mieszającą GM40 oraz rozdzielacz RZP wyposażony w: przepływomierze, by-pass bezpieczeństwa oraz głowice termoelektryczne połączone z regulatorem temperatury firmy FERRO.

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I
Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Znajdź firmę
branża
województwo
miasto
nazwa firmy