West Village Rzeszów
West Village Rzeszów
Less is more, czyli styl skandynawski

Less is more, czyli styl skandynawski

Styl skandynawski od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jasne, przestronne, nieco sterylne wnętrza stanowią obiekt pożądania wielu z nas. Oszczędność i prostota daje nam wrażenie ładu i czystości, a dodatkowo idealnie wpisuje się w tak popularną dzisiaj ideę minimalizmu. To właśnie prostota, oszczędność detali przy jednoczesnym postawieniu na funkcjonalność sprawia, że styl skandynawski nie wychodzi z mody. Jeżeli chcemy, żeby otaczająca nas przestrzeń była jasna, harmonijna, stylowa i jednocześnie komfortowa, powinniśmy rozważyć wykorzystanie elementów tego designu przy najbliższym remoncie mieszkania.
Skąd to się wzięło?
Jak wskazuje sama nazwa, styl skandynawski pochodzi ze Skandynawii. Surowy klimat tego północnego regionu i jego zachwycająca przyroda od lat stanowią niezaprzeczalną inspirację dla osób urządzających swoje wnętrza. Odnajdziemy je w wielu elementach charakterystycznych dla tego designu.
 
Chłód Skandynawii
Niewątpliwie pierwszym skojarzeniem ze stylem skandynawskim jest biel. Białe ściany, podłogi, meble, niekiedy dodatki. Biel zdecydowanie dominuje we wnętrzach urządzonych w tym stylu. Daje to wrażenie czystości, jasności i przestronności. To właśnie jasność i przestronność jest podstawową cechą tego stylu. Dlatego też, poza utrzymaniem kolorystki w jasnej tonacji, musimy zadbać również o odpowiednie oświetlenie, które dostarczy naszemu mieszkaniu dużą ilość światła. Utrzymane w jasnej tonacji wnętrza sprawiają wrażenie większych, a dzięki temu również bardziej komfortowych.
 
Tylko biel?
Co sprawia, że białe skandynawskie wnętrza nie odrzucają nas swoją sterylnością? Oczywiście dodatki. Pomimo, że biel jest zdecydowanie kolorem dominującym, charakterystyczne jest przełamywanie jej kolorowymi, niekiedy nawet jaskrawymi dodatkami. Kilka kolorowych poduszek, ciepły pled, świecznik czy wazon mogą zdziałać cuda i w kilka chwil uczynić wnętrze bardziej przytulnym. Z dodatkami nie należy jednak przesadzać. Pamiętajmy, że cały czas przyświeca nam idea minimalizmu, zaś nadmiar detali, zamiast ożywić wnętrze, łatwo może spowodować wrażenie chaosu.
 
W zgodzie z naturą.
Kolorowe dodatki nie są jedynym sposobem na ocieplenie skandynawskiego wnętrza. Pomocne jest tutaj również charakterystyczne dla tego stylu wykorzystanie naturalnych materiałów. Drewniane podłogi czy blaty (często wykonane z surowego drewna), bawełniane i lniane dodatki, wełniane pledy czy wiklinowe kosze są nieodzownym elementem wnętrz utrzymanych w tej stylistyce. Nie tylko urozmaicają wnętrze, ale również przybliżają je do natury, czynią je bardziej ekologicznym, a dzięki temu również bardziej przytulnym i przyjaznym. Każdy, kto kiedykolwiek był w Skandynawii, musiał zachwycić się bogactwem tamtejszej natury. Styl skandynawski jest wyrazem miłości do tej natury, nie możemy o tym zapominać.
 
Tylko estetyka?
Absolutnie nie. Każdy element mieszkania urządzonego w stylu skandynawskim powinien być piękny, jednak piękno to musi skrywać w sobie funkcjonalność. Minimalistyczne dodatki powinny być przede wszystkim praktyczne, a meble zaprojektowane z dbałością o komfort użytkowania. Wyposażenie mieszkania w sprzęty o ergonomicznej formie sprawia, że w pomieszczeniu panuje harmonia. Wykorzystanie materiałów wysokiej jakości pozwoli nam cieszyć cię naszym wnętrzem przez wiele kolejnych lat. Urządzając mieszkanie, musimy pamiętać, że tworzymy sobie przede wszystkim przestrzeń do życia, nie tylko do podziwiania.
 
Less is more
Wszystkie wymienione cechy stylu skandynawskiego należy podporządkować tej jednej nadrzędnej, którą jest oszczędność. Pamiętajmy, żeby we wszystkim zachować umiar. Kolejny niepotrzebny mebel czy dodatek może zaburzyć dobrze przemyślany projekt naszego wnętrza. Nadmierne gromadzenie przedmiotów oddala je od pierwotnych założeń i jedynie ogranicza nasz komfort i przestrzeń życiową.
 
Szukasz dodatków do domu lub mieszkania - sprawdź sklep internetowy parterpietro.pl
 
 
autor: ParterPietro.pl
Oceń:
Podziel się:
ComplexHouse
Zobacz także
Jak efektownie i tanio urządzić wynajmowane mieszkanie.

Jak efektownie i tanio urządzić wynajmowane mieszkanie.

Inwestowanie dużych pieniędzy w remont mieszkania, które nie jest naszą własnością, nie ma sensu. Poza tym najczęściej właściciel wynajmowanego nam lokalu nie wyraża zgody na gruntowne remonty. Nie oznacza to jednak, że nie możemy nieco odświeżyć mieszkania i sprawić, że będzie ono przytulne i ładne. Możemy całkowicie odmienić wnętrze bez wykonywania kosztownych i czasochłonnych prac budowlanych. Odświeżenie ścian i podłóg nie zajmie nam wiele czasu i nie jest drogie. Jeśli w wynajętym mieszkaniu znajdują się już meble, możemy znacząco poprawić ich wygląd, stosując kilka sprytnych trików. Podpowiemy również, co zrobić, gdy zdecydujemy się na wynajem pustego mieszkania i nie chcemy kupować drogich i kłopotliwych w transporcie mebli.

Powrót stylu industrialnego w nowoczesnym projektowaniu wnętrz

Powrót stylu industrialnego w nowoczesnym projektowaniu wnętrz

Industrialna elegancja Od wielu lat bezustanną popularnością cieszy się styl industrialny, choć pierwszą młodość przeżywał już stosunkowo dawno, bo w latach 60. i 70. XX, gdy z powodu recesji upadło sporo fabryk, a zwolnione przestrzenie przemysłowe stały się niezwykle tanie, to teraz gdy coraz większą popularność zyskuje minimalizm i ideologia zero waste (bez odpadów) wraca on do kanonu nowoczesnych projektantów.

Szampańska zabawa, którą przygotujesz w domu

Szampańska zabawa, którą przygotujesz w domu

Strzelające korki szampanów, postaci ukryte za zdobionymi maskami, zewsząd dobiegający blask złotych dodatków, opadające konfetti i otulające nas kolorowe piórka - każdy choć raz marzył, aby znaleźć się w Rio de Janeiro podczas karnawałowej nocy lub na wielkim balu w iście hollywoodzkim stylu. Nie musimy wyjeżdżać do odległych miejsc, aby zasmakować szampańskiej zabawy – możemy urządzić ją w domu. Od zrealizowania naszych marzeń mogą powstrzymać nas tylko chęci, wszelkie najpotrzebniejsze dodatki przygotowało dla nas Bonami.pl. Ekspert klubu zakupowego – Dorota Jaguś – podpowie jak najlepiej stworzyć upragnione przyjęcie.

Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Galerie & filmy
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl

Prezentacja montażu dekoracyjnych płyt betonowych na ścianie w kilku prostych krokach.

Montaż systemu kominowego CJ Blok
Montaż systemu kominowego CJ Blok

Film instruktażowy dotyczący montażu systemu kominowego ceramicznego suchy standard SKC-C (s) CJ Blok

Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka
Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka

Film instruktażowy pokazujący montaż deski trójwarstwowej na swojej podłodze. System bezklejowy tzw. pływający na zamki typu click. Lub przyklejane do podłoża za pomocą kleju. Dodatkowo pokazane jest jak montować listwy dylatacyjne, listwy przypodłogowe, jak pielęgnować podłogę i jak o nią dbać. Również jak zamontować na ogrzewaniu podłogowym. Zapraszamy do zapoznania się jak montować deskę barlinecką by nasza podłoga była idealna.

Instalacja ogrzewania podłogowego
Instalacja ogrzewania podłogowego

Instalacja ogrzewania podłogowego wyposażona w termostatyczną grupę mieszającą GM40 oraz rozdzielacz RZP wyposażony w: przepływomierze, by-pass bezpieczeństwa oraz głowice termoelektryczne połączone z regulatorem temperatury firmy FERRO.

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I
Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Znajdź firmę
branża
województwo
miasto
nazwa firmy