West Village Rzeszów
West Village Rzeszów
Producenci
Alpol
Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytania lub wątpliwości, skorzystaj z możliwości zadania pytania bezpośrednio ekspertowi firmy. Gwarantujemy odpowiedź na Twoje pytanie w ciągu klilku dni.

ALPOL - Izolacja cieplna stropów garażowych

ALPOL - Izolacja cieplna stropów garażowych

Izolacja cieplna stropów garażowych z zastosowaniem wełny mineralnej i natryskowych powłok dekoracyjnych - w systemie ALPOL.

Ocieplenia stropów wykonywane od strony sufitów np. w garażach i parkingach podziemnych metodą ETICS (zawierające warstwy: izolacyjną, zbrojącą i dekoracyjną), pomimo wielu niewątpliwych zalet, cechują się stosunkowo dużą pracochłonnością wykonania. Największą trudność sprawia wykonanie na suficie warstwy zbrojącej z siatki i kleju oraz ręczne nakładanie tynków dekoracyjnych. W większości przypadków ociepleń sufitów, nie występuje jednak konieczność stosowania warstw odpornych na udarność mechaniczną i czynniki atmosferyczne. Założenie to legło u podstaw opracowania i wprowadzenia do oferty firmy Alpo Gips nowoczesnego systemu ocieplania stropów ALPOL STROP WM. Pominięcie zbędnej w tym przypadku warstwy zbrojącej i wprowadzenie mechanicznych metod natrysku powłok dekoracyjnych, pozwoliło zmniejszyć znacząco koszt wykonania ocieplenia oraz przyśpieszyć i ułatwić prowadzenie robót.

 
System ALPOL STROP WM może być wykorzystywany do wykonywania ociepleń stropów od strony sufitu i ścian od strony wewnętrznej, w otwartych i zamkniętych pomieszczeniach nieogrzewanych, takich jak parkingi podziemne i nadziemne, garaże i piwnice, nad którymi znajdują się pomieszczenia ogrzewane.  System ociepleń ALPOL STROP WM, obok podstawowej funkcji izolacyjnej, spełnia również funkcję zabezpieczenia i ochrony stropu oraz konstrukcji budynku przed działaniem wysokich temperatur i rozprzestrzenianiem ognia. Ocieplenia wykonane systemem ALPOL STROP WM z zastosowaniem ognioodpornych materiałów wykończeniowych, klasyfikowane są jako niepalne, niekapiące, nieodpadające pod wpływem ognia, nierozprzestrzeniające ognia (NRO) oraz posiadają klasę A2-s2,d0 w zakresie reakcji na ogień. W systemie mogą być stosowane wełny lamelowe pokryte fabrycznie gruntem, o nazwach handlowych PAROC CGL 20cy i PAROC Fal 1c, lub wełny lamelowe niegruntowane FASROCK L, PAROC FAL 1, ISOFAS LM i FASOTERM NF.  Zaleca się stosowanie wełen z fazowanymi krawędziami od strony warstwy wykończeniowej. Fazowania te tworzą na płaszczyźnie sufitu wzór „cegiełki”, stanowiąc element dekoracyjny dzielący powierzchnię na mniejsze elementy. Taki podział ułatwia wykonywanie natrysku warstwy dekoracyjnej i uzyskanie właściwego efektu wizualnego. W systemie mogą zostać zastosowane różne warianty wykończenia farbą strukturalną o fakturze baranka 1mm lub tynkami mineralnymi o fakturze baranka 1,5 lub 2 mm.
 
 
 
Przygotowanie podłoża
 
Podłoże powinno być równe, nośne, suche, o odpowiedniej przyczepności i chłonności, oczyszczone z kurzu, luźnych cząstek i słabo przylegających powłok, wolne od zanieczyszczeń biologicznych i chemicznych (np. środków antyadhezyjnych). System ALPOL STROP WM wykonywany na nośnych podłożach, nie wymaga dodatkowego mocowania mechanicznego. W przypadku wątpliwości, projektant ocieplenia powinien dokona sprawdzenia wytrzymałości podłoża na rozciąganie. Nie może ona by mniejsza niż 0,08 MPa. Nowe betony i tynki muszą być związane i wysezonowane. Pozostałości środków antyadhezyjnych i olejów szalunkowych (w przypadku nowych stropów betonowych i żelbetowych) oraz wszystkie słabe, odspajające się powłoki malarskie i tynkarskie (w przypadku starych stropów) należy usunąć mechanicznie, chemicznie lub poprzez zmycie pod ciśnieniem parą lub wodą z dodatkiem odpowiednich detergentów. Szczególną uwagę należy zwrócić na równość podłoża. Wszelkie ubytki i nierówności w podłożu zmniejszają powierzchnię mocowania wełny i dlatego należy je wcześniej wypełnić i wyrównać zaprawą wyrównawczą ALPOL AZ 135 lub zaprawą szybkowiążącą ALPOL AZ 130. Podłoża słabe i pylące można zagruntować gruntem głęboko penetrującym ALPOL AG 700 lub gruntem krzemianowo-polimerowym do podłoży mineralnych ALPOL AG 707. Jeżeli podłoże charakteryzuje się wysoką chłonnością, konieczne jest zagruntowanie go gruntem ALPOL AG 703. W celu zapewnienia wymaganej przyczepności do nowych stropów betonowych o gładkich (szklistych) i mało chłonnych powierzchniach wskazane jest zastosowanie gruntu na podłoża betonowe ALPOL AG 702. Gruntowanie podłoża należy wykona  techniką malarską, przy użyciu pędzla malarskiego lub szczotki malarskiej. Aplikacja gruntów polega na nakładaniu ich na powierzchnię i wcieraniu w podłoże. Klejenie płyt z wełny mineralnej do sufitu Przygotowanie kleju do wełny ALPOL AK 533 lub kleju zimowego ALPOL AK 534 polega na wsypaniu całej zawartości opakowania do pojemnika zawierającego odmierzoną, właściwą porcję wody. Mieszanie należy wykona mechanicznie przy pomocy elektrycznej mieszarki wolnoobrotowej z mieszadłem koszyczkowym do uzyskania jednorodnej mieszaniny i założonej konsystencji. Po odczekaniu 5 minut masę należy ponownie wymiesza
Klej należy zużyć w ciągu 1 godziny od wymieszania z wodą (przy temperaturze otoczenia około 20°C). Nakładanie kleju na powierzchnię płyt lamelowych należy wykona metodą grzebieniową. Każdorazowo przed właściwym nałożeniem kleju na płytę z wełny mineralnej, jej powierzchnię należy przeszpachlowa cienką warstwą kleju. Następnie, właściwą ilość kleju należy nałoży kielnią, rozprowadzi gładką pacą i wyrówna pacą zębatą o wycięciach zębów 10×10 lub 12×12 mm.
 
   
 
Płytę z wełny mineralnej z nałożonym klejem należy przystawi bocznymi krawędziami w odległości około 3 cm od ściany lub przymocowanych wcześniej płyt sąsiednich, przycisnąć lekko do sufitu i dosunąć w celu skutecznego rozprowadzenia kleju. Następnie, płytę należy docisnąć do podłoża za pomocą pacy drewnianej lub stalowej dbając, aby nie wgnieść lub nie uszkodzić jej widocznej powierzchni. Na bieżąco należy kontrolować i korygować płaszczyznę za pomocą poziomicy lub długiej łaty. 
 
   
 
 
Boczne krawędzie płyt powinny dokładnie przylegać do siebie bez szczelin na całej ocieplanej powierzchni. Ewentualne szczeliny między nimi należy wypełni poprzez wciśnięcie „na sucho” odpowiednio przyciętych pasków wełny bez stosowania kleju. Należy używać wyłącznie całych lub połówek płyt, zachowując przewiązanie. Nie należy używać płyt wyszczerbionych i wgniecionych. Płyty należy rozmieszczać pasami wzdłuż ich dłuższych krawędzi, z zachowaniem mijankowego układu krótszych krawędzi.  Jeżeli nie ma możliwości wyprowadzenia pierwszych rzędów płyt w oparciu o prostą ścianę przylegającą do stropu, to należy je wyprowadzić do linii prostej przy użyciu żyłki lub wskaźnika laserowego.  Należy pamiętać, że fazowania krawędzi płyt stanowią element dekoracyjny i będą widoczne po nałożeniu warstwy dekoracyjnej, dlatego układ płyt na stropie powinien być uporządkowany
i starannie prowadzony wzdłuż prostych linii, a przesunięcia (mijanki) krawędzi pomiędzy płytami jednakowe na całej powierzchni stropu.
 
   
 
W niektórych przypadkach, w celu ograniczenia mostków termicznych w ociepleniu stropu, konieczne jest wykonanie częściowego lub całkowitego ocieplenia ścian nośnych, podciągów i słupów, na których opiera się strop. Zakres takiego ocieplenia powinien szczegółowo określać projekt. Zazwyczaj ociepla się ściany i słupy w ich górnej części nienarażonej na uderzenia, na wysokości około 1 metra w dół, od połączenia ze stropem. Kolejne etapy robót można wykonywać po uzyskaniu przez klej dostatecznej wytrzymałości (w przeciętnych warunkach minimum po 2 dniach od przyklejenia płyt, w okresie obniżonych temperatur minimum po 7 dniach). 
 
Natrysk warstwy dekoracyjnej
 
 
 
Przed rozpoczęciem wykonania natrysku warstwy dekoracyjnej, niezbędne jest dokładne zabezpieczenie folią ochronną wszystkich elementów, które mogłyby ulec zanieczyszczeniu, w szczególności przewodów i elementów instalacji.

 

autor: Alpol
źródło: Alpol
Oceń:
Podziel się:
ComplexHouse
Zobacz także
Instrukcja obsługi domu, czyli jakie obowiązki ma właściciel domu jednorodzinnego

Instrukcja obsługi domu, czyli jakie obowiązki ma właściciel domu jednorodzinnego

Wraz z wybudowaniem domu i zamieszkaniem w nim kończy się aktywność właściciela jako inwestora, a zaczyna jako gospodarza. Przychodzi bowiem czas na kolejny etap – dbanie o stan domu oraz pilnowanie, by wszystkie jego elementy funkcjonowały bez zarzutu oraz nie dochodziło do usterek i uszkodzeń.

Zapobieganie pożarom budynków

Zapobieganie pożarom budynków

Izolacje będą odgrywały coraz ważniejszą rolę ze względu na rosnące wymagania efektywności energetycznej budynków i instalacji. Grube warstwy izolacyjne mogą znacznie zwiększyć obciążenie ogniowe budynku, stąd też wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo pożarowe w całym budynku.

Remont domu tańszy o kilka tysięcy!

Remont domu tańszy o kilka tysięcy!

Jesień i zima 2013 to ostatnia szansa, aby wykorzystać korzystne dla inwestorów prawo ws zwrotu VAT za zakupione materiały budowlane. Do odzyskania jest nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych !

Elewacja na lata

Elewacja na lata

Fasada budynku pełni rolę wizytówki. Często zdarza się jednak tak, że na jej powierzchni pojawiają się zacieki, plamy lub uległa ona poważnym uszkodzeniom. Jak zatem dbać o elewację?

Spoinowanie w łazienkach i kuchniach - systemy SOPRO

Spoinowanie w łazienkach i kuchniach - systemy SOPRO

Rodzaje i sposoby kładzenia fug w łazienkach i kuchniach na ścianach i podłogach.

Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Reklama
Tralbet - dekoracyjne płyty betonowe
Galerie & filmy
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl
Montaż dekoracyjnych płyt betonowych - Tralbet.pl

Prezentacja montażu dekoracyjnych płyt betonowych na ścianie w kilku prostych krokach.

Montaż systemu kominowego CJ Blok
Montaż systemu kominowego CJ Blok

Film instruktażowy dotyczący montażu systemu kominowego ceramicznego suchy standard SKC-C (s) CJ Blok

Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka
Poradnik-montaż podłogi deska barlinecka

Film instruktażowy pokazujący montaż deski trójwarstwowej na swojej podłodze. System bezklejowy tzw. pływający na zamki typu click. Lub przyklejane do podłoża za pomocą kleju. Dodatkowo pokazane jest jak montować listwy dylatacyjne, listwy przypodłogowe, jak pielęgnować podłogę i jak o nią dbać. Również jak zamontować na ogrzewaniu podłogowym. Zapraszamy do zapoznania się jak montować deskę barlinecką by nasza podłoga była idealna.

Instalacja ogrzewania podłogowego
Instalacja ogrzewania podłogowego

Instalacja ogrzewania podłogowego wyposażona w termostatyczną grupę mieszającą GM40 oraz rozdzielacz RZP wyposażony w: przepływomierze, by-pass bezpieczeństwa oraz głowice termoelektryczne połączone z regulatorem temperatury firmy FERRO.

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I
Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Amica okap kuchenny - seria produktów OTS625I

Znajdź firmę
branża
województwo
miasto
nazwa firmy